TK: Przepisy o wyborze przez Sejm członków KRS spośród sędziów - zgodne z konstytucją

Przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją - orzekł w poniedziałek TK. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Wnioski o zbadanie konstytucyjności tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego złożyły KRS i - niedawno - grupa senatorów.

W grudniu 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS wprowadzającą nowe zasady wyboru sędziów - członków Rady. Nowelizacja wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwsze posiedzenie KRS wybranej zgodnie z nowymi zasadami odbyło się w końcu kwietnia zeszłego roku.

Jak uzasadniała Rada swój wniosek do TK "kluczowym zagadnieniem podnoszonym w wypowiedziach kontestujących obecnie obowiązujące rozwiązania ustawy o KRS, jest sposób ukształtowania przez ustawodawcę sposobu powoływania sędziów-członków Rady, dlatego też Rada zdecydowała się na zainicjowanie kontroli przepisów regulujących te właśnie zagadnienia".

Trybunał uznał, że przepisy regulujące tę kwestię są zgodne z konstytucją.

We wnioskach zwrócono się także do TK m.in. o ocenę konstytucyjności przepisu umożliwiającego kandydatom na sędziów Sądu Najwyższego odwołanie się do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Przepis umożliwiający takie odwołania TK uznał za niekonstytucyjny.

Trybunał umorzył postępowanie w pozostałym zakresie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Katolik k
  25.03.2019 20:55
  art 173 Konstytucji "Sady i Trybunaly sa wladza odrebna i niezalezna od innych wladz". Czy to powazne co zrobil TK?
 • velario-new
  25.03.2019 21:18
  Mając na uwadze starannie dobrany skład orzekający, w którym dziwnym trafem nie znalazł się żaden sędzia wybrany wcześniej niż w obecnej kadencji (mimo, że jest ich 6 na ogólną liczbę 15), treść orzeczenia nie dziwi. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na co innego: KRS skierował swój wniosek do Trybunału w listopadzie 2018 r. (K 12/18), a grupa senatorów - niecałe półtora miesiąca temu (K 2/19). Można więc powiedzieć, że orzeczenie zapadło błyskawicznie. Tymczasem wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów dot. aborcji eugenicznej (K 13/17) czeka na rozpatrzenie od 27 października 2017 r. Niedługo minie półtora roku. Oto "niezawisłość" obecnego TK w pigułce.
 • gość
  25.03.2019 21:21
  Pytanie do dyskusji: czy istnieje prawda w kwestii wiadomych działań zwiazanych z konstytucją, czy są tylko opinie (działania wynikające z opinii) i jako takie nie podlegają ocenie z punktu widzenia moralności i wiary katolickiej?
 • Katolik k
  26.03.2019 06:35
  Art 173 Konstytucji jest prosty i jasny wiec zdanie Przylebskiej moze zdziwic kazdego kto potrafi pisac i czytac ze zrozumieniem...TK mimo protestow od lat nie wypowiada sie na temat konstytucjnosci aborcji a pomimo,ze PiS wprowadzil prawo kolejnosci rozpatrywania wnipskow wg ich wplywu rozpatrzyl wniosek,ktory wlasnie wszedl.Czy wogole jakies prawo w Polsce obowiazuje czy tylko widzimisie? Bo znowu PiS lamie swoje wlasne prawa.Jest jak za komuny
  bo Warszawa wysyla gotowce sadom aby je przyklepywali niezaleznie od prawa.Do czego to doprowadzi?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »