USA wprowadziły kolejne sankcje przeciwko irańskiemu reżimowi

USA nałożyły we wtorek kolejne sankcje na sieć firm i osób w Iranie, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które zawierały warte miliardy dolarów transakcje z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej oraz tamtejszym Ministerstwem Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych.

Amerykańskie ministerstwo skarbu oświadczyło, że sankcje nałożone zostały na 25 osób i podmiotów, w tym "firmy-przykrywki" z Iranu, Turcji i ZEA. Na liście tej znalazły się m.in. banki i instytucje finansowe, w tym Ansar Bank, Atlas Exchange czy irańska firma Atlas.

"Dążymy do wykrycia rozległej sieci firm-przykrywek i osób fizycznych z Iranu, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wspierają irański reżim miliardami dolarów. Zamierzamy przeciwstawić się temu" - powiedział minister skarbu USA Steven Mnuchin.

Decyzja o nowych sankcjach zapadła dzień po tym, gdy Donald Trump podpisał dekret uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. W reakcji we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani oskarżył Biały Dom o "kolonializm".

"W czasach kolonialnych niektóre mocarstwa przypisywały części jednego kraju do drugiego. W naszym stuleciu jest to jednak sytuacja bezprecedensowa. Nikt nie może sobie wyobrazić, że ktoś w USA przychodzi i daje terytorium tego narodu innemu okupującemu państwu, wbrew prawu międzynarodowemu i konwencjom" - napisał Rowhani na Twitterze.

Stany Zjednoczone wznowiły sankcje przeciwko Iranowi, gdy prezydent Donald Trump postanowił w maju ub.r. wycofać się z zawartego w 2015 r. porozumienia nuklearnego z Iranem, wynegocjowanego z udziałem pozostałych mocarstw (Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec). Trump argumentował, że sankcje nie zapobiegały wzrostowi wpływów Teheranu w regionie i nie hamowały jego programu rakietowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »