Katedra mariawicka i siedziba biskupa naczelnego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów były miejscem ogólnopolskiego ekumenicznego spotkania.
To było nasze braterskie spotkanie. Przyjechaliśmy do Płocka na zaproszenie bp. Karola M. Babi, aby zobaczyć centrum Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, skąd biskup naczelny kieruje swoją wspólnotą. Gdy wzajemnie się odwiedzamy, lepiej się poznajemy i nasz dialog jest czymś bliższym i serdecznym. To dialog nie tylko na płaszczyźnie doktryny, ale również braterstwa - mówi bp Krzysztof Nitkiewicz, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Rady do spraw Ekumenizmu.
Wraz z nim do Płocka przyjechali: bp Jerzy Samiec prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół ewangelicko-augsburski), bp Marek Izdebski (Kościół ewangelicko-reformowany), abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. Grzegorz Giemza (Kościół ewangelicko-augsburski) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki).
W czasie spotkania rozmawiano m.in. o zbliżającej się 20. rocznicy podpisania deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu między Kościołami w RP, a także o formacji ekumenicznej i przygotowaniu vademecum ekumenicznego dla uczestników nabożeństw w różnych Kościołach. W komunikacie wydanym na zakończenie dwudniowego spotkania czytamy, że w czasie obrad podkreślono, że "ważnym wydarzeniem w roku 2018 było ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podsumowano przebieg Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2019, który przebiegał pod hasłem »Dąż do sprawiedliwości«. Postanowiono, że centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2020 odbędzie się 23 stycznia 2020 roku w Warszawie w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy. Nabożeństwo będzie powiązane z 20. rocznicą podpisania w tym samym miejscu wspólnej »Deklaracji Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia: Sakrament chrztu znakiem jedności«. Komisja powołała także zespół odpowiedzialny za przygotowanie polskiej edycji broszury na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2020 roku. Rozpoczęto prace nad ekumenicznym vademecum, które będzie przewodnikiem dla uczestników nabożeństw w różnych Kościołach oraz przybliży terminologię i panujące w nich zwyczaje. Podjęto również temat formacji ekumenicznej w Polsce" - czytamy w komunikacie końcowym, podpisanym przez ks. Grzegorza Giemzę, dyrektora Polskiej Rady Ekumenicznej.
Spotkaniu towarzyszyła modlitwa w Świątyni Miłosierdzia i Miłości, której przewodniczył bp Karol M. Babi, biskup naczelny Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Do grupy hierarchów dołączył biskup płocki Piotr Libera. Po modlitwie psalmami kazanie wygłosił ks. dr hab. Sławomir Pawłowski, pallotyn i sekretarz Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski.
- W wielkopostnej wędrówce Kościół rzymskokatolicki często powraca do Księgi Wyjścia i historii Mojżesza. W chwili, gdy Bóg wezwał go do misji wyprowadzenia swego ludu z niewoli egipskiej i przemawiał do niego z ognistego krzewu (por. Wj 3, 1-10), możemy odczytać trzy ważne momenty dla nas: Jak Mojżesz, który zaszedł daleko, aż do Bożej góry Horeb, czujemy się wezwani, aby podobnie jak on: zrobić krok dalej; następnie odczytujemy, aby "zdjąć sandały", czyli okazać szacunek dla spraw świętych, a jednocześnie wyrazić pragnienie, by zostać ze sobą na dłużej na modlitwie i spotkaniu z braćmi; wreszcie mamy wrócić do swoich wspólnot z nowym przesłaniem i misją od Boga, jak Mojżesz - mówił w czasie nabożeństwa w katedrze mariawickiej ks. Pawłowski. Na zakończenie nabożeństwa księża biskupi udzielili wspólnie błogosławieństwa.
Uczestnicy spotkania, które odbywało się 29 i 30 marca w Płocku zapoznali się z historią katedry mariawickiej i miejsc związanych z założycielką Mariawityzmu, a także zwiedzili płocką bazylikę katedralną i cerkiew prawosławną. Jak ustalono, następne spotkanie Komisji ds. Dialogu odbędzie się w dniu 9 października 2019 roku w Warszawie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.