Bp Janocha: Bóg chce, żeby krzyż stawał się osią naszego życia

Podczas nabożeństwa odprawionego w archikatedrze warszawskiej adorowano krzyż, a następnie złożono ciało Chrystusa do symbolicznego grobu.

W wielkopiątkowej liturgii naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. Rozważano biblijny opis męki i śmierci Chrystusa na krzyżu, a potem adorowano i uczczono krzyż święty.

Przed adoracją krzyża biskup Janocha przypomniał, że w miniony poniedziałek świat z przerażeniem patrzył na płonącą katedrę Notre Dame. "W Wigilię Paschalną taki sam ogień zapłonie we wszystkich katedrach świata i we wszystkich kościołach. Ale nie będzie to ogień, który niszczy, ale ogień, który odbudowuje, ogień, który ocala" - podkreślił hierarcha.

"Dzisiaj, kiedy Kościół nie sprawuje mszy św., każdy będzie mógł podejść i ucałować krzyż. Ten znak, jakże ludzki, który wiąże się z najważniejszymi momentami naszego życia. Każdy z nas został poczęty w miłosnych pocałunkach rodziców. I każdy z nas, po urodzeniu, został pocałowany przez mamę, a potem przez tatę. Kiedy umieramy na naszym ciele składany jest pocałunek naszych bliskich" - mówił bp Janocha.

Dodał, że w tym pocałunku krzyża wyraża się nasza odpowiedź na Bożą miłość. "Bo nasza miłość jest ułomna, koślawa, ale to jednak miłość. Ta miłość dotyka najgłębszego wymiaru Kościoła, który adoruje krzyż - krzyż, który jest osią świata, osią wszechświata, osią kosmosu. Bóg chce, żeby krzyż stawał się osią naszego życia. To jest Kościół realny, a nie medialny" - podkreślał.

Po zakończeniu liturgii eucharystycznej Najświętszy Sakrament przeniesiono do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Wieczorem kard. Nycz poprowadzi ulicami Starego Miasta wielkopiątkową Drogę Krzyżową.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  12°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  18°C Piątek
  dzień
  19°C Piątek
  wieczór
  wiecej »