Reklama

Benedykt XVI przyjął nowych ambasadorów

Na dwóch oddzielnych audiencjach Benedykt XVI przyjął 20 maja dwoje nowych ambasadorów: Hissę Abdulla Ahmed al-Otaiba ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i Luwsancerena Orgila z Mongolii. Pani ambasador jest pierwszą osobą, reprezentującą Emiraty od czasu, gdy państwo to w maju 2007 nawiązało stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską.

Reklama

W przemówieniu do Hissy al-Otaiba Ojciec Święty wyraził zadowolenie, że jest ona pierwszym ambasadorem swego kraju przy Stolicy Świętej i przypomniał słowa, skierowane przez przywódcę ZEA dwa lata temu do nuncjusza apostolskiego, gdy rozpoczynał on swą posługę. Szef państwa powiedział wówczas, iż przedstawiciel papieża „pełni szczególną misję, którą jest przede wszystkim zachowanie wiary w Boga oraz wspieranie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego”.

Miłość do Boga i poszanowanie godności bliźniego są bodźcami dla dyplomacji Stolicy Apostolskiej i kształtują posłannictwo Kościoła katolickiego w służbie wspólnoty międzynarodowej – zapewnił Ojciec Święty. Podkreślił, że działania Kościoła na płaszczyźnie dyplomatycznej wspierają pokój, prawa człowieka i jego całościowy rozwój, dążąc do prawdziwego postępu wszystkich.

Zwrócił uwagę na „znaczący gospodarczy rozwój tego kraju”, do czego przyczyniają się – dodał – także setki tysięcy robotników cudzoziemskich, którzy szukają tam pracy i lepszej przyszłości dla siebie i swych rodzin. Papież zaznaczył, że wzbogacają oni państwo nie tylko pracą, ale również samą swą obecnością, stanowiącą okazję do owocnego i pozytywnego spotkania wielkich religii, kultur i narodów świata. Otwieranie się ZEA na pracowników zagranicznych wymaga stałego wysiłku na rzecz umacniania warunków niezbędnych do pokojowego współistnienia i postępu społecznego i dlatego zasługuje na zalecenie – podkreślił Ojciec Święty.

W tym kontekście wyraził radość, że w tym bliskowschodnim kraju zbudowano wiele kościołów katolickich na ziemiach podarowanych przez władze. „Kościół katolicki pragnie, aby współpraca ta mogła nadal trwać i jeszcze bardziej rozkwitać, stosownie do wzrostu potrzeb duszpasterskich mieszkających tam katolików” – stwierdził papież. Zauważył, że „wolność wyznania przyczynia się w znaczącym stopniu do dobra wspólnego oraz pobudza zgodę społeczną we wszystkich tych społeczeństwach, które ją praktykują”.

Hissa Abdulla Ahmed al-Otaiba urodziła się 23 czerwca 1958 w stolicy Emiratów – Abu Zabi. Jest mężatką i matką szóstki dzieci. Ma za sobą studia w zakresie zarządzania i biznesu w USA i Szwajcarii. Pełniła różne funkcje w swym kraju i w strukturach ONZ. Obecnie jest ambasadorem ZEA w Hiszpanii i tam na stałe rezyduje.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z ZEA 31 maja 2007. Kraj ten dotychczas nie miał swego przedstawiciela przy papieżu. Pierwszym dyplomatą watykańskim akredytowanym przy rządzie ZEA był w latach 2007-09 Libańczyk abp Paul-Mounged El-Hachem, a od 27 marca br. nuncjuszem (z siedzibą w Kuwejcie) jest tam Chorwat abp Petar Antun Rajič.

W przemówieniu do ambasadora Mongolii papież podkreślił znaczenie solidarności i troski o tych, którzy cierpią z powodu surowej zimy i skutków ubiegłorocznych gwałtownych deszczy i powodzi. Wyraził przy tym zadowolenie z wysiłków, podejmowanych przez rząd w Ułan Bator dla zapewnienia wolności religii. Papież przypomniał, że stosunki między tym krajem a Stolicą Apostolską są „znakiem zaangażowania jego narodu na rzecz wymiany ze wspólnotą międzynarodową”. „Religia i kultura pobudzają dialog i współpracę między narodami w służbie pokoju i rozwoju” – podkreślił mówca. Dodał, że prawdziwy dialog między ludźmi „wymaga uznania każdego wymiaru osoby i dążenia w ten sposób do wyższych dóbr”. Przypomniał też o zaangażowaniu Kościoła katolickiego na rzecz „wspólnego dobra narodu” i formacji młodych.

Ambasador Luwsanceren Orgil urodził się 18 czerwca 1963, jest żonaty i ma troje dzieci. Ukończył studia w zakresie stosunków międzynarodowych w Moskwie, a następnie w Waszyngtonie. Pracował następnie w dyplomacji swego kraju, także na placówkach w USA i przy ONZ, m.in. w misji ONZ-owskiej w Tadżykistanie. Ostatnio był doradcą ds. polityki zagranicznej przy prezydencie kraju.

Stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Mongolią istnieją od 4 kwietnia 1992. Od 1993 Mongolię reprezentowało przed papieżem czterech ambasadorów i tylu samo nuncjuszy apostolskich było akredytowanych przy rządzie w Ułan Bator (urzędując na co dzień w Seulu). Od 26 kwietnia 20087 urząd ten pełni Filipińczyk abp Osvado Padilla.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama