Popołudniowa działalność Benedykta XVI 20 maja to udział w koncercie ofiarowanym mu przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla. W Auli Pawła VI występuje Rosyjska Orkiestra Narodowa, Moskiewski Chór Synodalny oraz Rosyjska Kapela Rogów.
W programie znalazły się utwory m.in. Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa, Musorgskiego i Czajkowskiego. Koncert zorganizowano w ramach odbywających się w Rzymie „Dni Rosyjskiej Kultury i Duchowości” (19-20 maja).
W związku z imprezą, która objęła również ekumeniczne rozmowy prawosławno-katolickie wysokiego szczebla, ożyły spekulacje na temat możliwości spotkania Benedykta XVI z patriarchą Cyrylem. Burmistrz włoskiego Bari Simeone Di Cagno Abbrescia zaproponował nawet swe miasto jako miejsce takiego wydarzenia.
O tym, że spotkanie obu duchowych zwierzchników „staje się możliwe”, mówił wprost przebywający w Rzymie przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Metropolita Hilarion zwrócił uwagę na poprawę stosunków między obu Kościołami sugerując, że dzieje się tak dzięki zmianom na szczytach ich władzy. Niestety, jak zaznaczył, przeszkodą jest tu wciąż złożona sytuacja międzywyznaniowa na Zachodniej Ukrainie.
Z kolei przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oznajmił, że strona katolicka jest gotowa do takiego spotkania, które uznaje za bardzo ważne dla ekumenizmu. Kard. Walter Kasper dodał jednak, że to właśnie ono mogłoby przysłużyć się rozwiązaniu konfliktowych sytuacji, o których wspomina strona rosyjsko-prawosławna.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.