Więźniowie walczą z powodzią

Prawie 3 tysiące skazanych oraz strażnicy więzienni są zaangażowani w prace związane z przeciwdziałaniem powodzi oraz usuwaniem jej skutków - podało w piątek ministerstwo sprawiedliwości.

We wszystkich Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej uruchomiono specjalne, czynne przez całą dobą numery telefonów, pod które mogą dzwonić przedstawiciele władz samorządowych i wojewodowie. Okręgowe inspektoraty przyjmują zgłoszenia dotyczące potrzeby zaangażowania więżniów do prac związanych z przeciwdziałaniem powodzi, bądź walką z jej skutkami.

"Nikt z przedstawicieli władz samorządowych, kto zgłosi się do Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej z potrzebą zaangażowania osadzonych w walkę z potężnym żywiołem, jakim jest powódź, nie zostanie bez pomocy. Telefony działają całą dobę" - zapewnia minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Dyrektorzy okręgowi także z własnej inicjatywy nawiązują współpracę z wojewódzkimi sztabami antykryzysowymi, oferując im pomoc. Wiele jednostek jest w stałej gotowości do zwiększenia zatrudnienia, w miarę zgłaszanych do nich potrzeb.

Obecnie przy pracach związanych z przeciwdziałaniem powodzi lub usuwaniem jej skutków zatrudnionych jest 2772 osadzonych. Pracują nieodpłatnie. "Są to skazani z zakładów półotwartych. Nie ma wśród nich aresztantów, ani osób, które mogłyby stwarzać niebezpieczeństwo dla pozostałych" - zapewnił resort sprawiedliwości.

Służba Więzienna, poza skierowanymi już do pracy więźniami, przygotowała dodatkowe grupy skazanych (w zależności od miejscowych potrzeb), które sukcesywnie będą włączane do prac ratunkowych przez sztaby kryzysowe.

W pomoc ofiarom powodzi zaangażowani są także sami funkcjonariusze Służby Więziennej. Na potrzeby Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu przekazano materace, pościel i koce dla ewakuowanych z tamtejszych terenów osób. Funkcjonariusze pomagali m.in. przy przewożeniu zaopatrzenia i sprzętu do organizowanego punktu ewakuacyjnego w Strzyżowie.

W piątek - w związku z wystąpieniem lokalnych podstopień - funkcjonariusze Służby Więziennej niosą pomoc mieszkańcom Warszawy. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie, w odpowiedzi na apel burmistrza Łomianek, zorganizował grupę około 200 skazanych do prac pomocniczych w akcji przeciwpowodziowej. Grupa warszawska jest gotowa również do udzielenia pomocy w dzielnicy Wawer.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
29°C Czwartek
noc
wiecej »