Prawie 3 tysiące skazanych oraz strażnicy więzienni są zaangażowani w prace związane z przeciwdziałaniem powodzi oraz usuwaniem jej skutków - podało w piątek ministerstwo sprawiedliwości.
We wszystkich Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej uruchomiono specjalne, czynne przez całą dobą numery telefonów, pod które mogą dzwonić przedstawiciele władz samorządowych i wojewodowie. Okręgowe inspektoraty przyjmują zgłoszenia dotyczące potrzeby zaangażowania więżniów do prac związanych z przeciwdziałaniem powodzi, bądź walką z jej skutkami.
"Nikt z przedstawicieli władz samorządowych, kto zgłosi się do Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej z potrzebą zaangażowania osadzonych w walkę z potężnym żywiołem, jakim jest powódź, nie zostanie bez pomocy. Telefony działają całą dobę" - zapewnia minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Dyrektorzy okręgowi także z własnej inicjatywy nawiązują współpracę z wojewódzkimi sztabami antykryzysowymi, oferując im pomoc. Wiele jednostek jest w stałej gotowości do zwiększenia zatrudnienia, w miarę zgłaszanych do nich potrzeb.
Obecnie przy pracach związanych z przeciwdziałaniem powodzi lub usuwaniem jej skutków zatrudnionych jest 2772 osadzonych. Pracują nieodpłatnie. "Są to skazani z zakładów półotwartych. Nie ma wśród nich aresztantów, ani osób, które mogłyby stwarzać niebezpieczeństwo dla pozostałych" - zapewnił resort sprawiedliwości.
Służba Więzienna, poza skierowanymi już do pracy więźniami, przygotowała dodatkowe grupy skazanych (w zależności od miejscowych potrzeb), które sukcesywnie będą włączane do prac ratunkowych przez sztaby kryzysowe.
W pomoc ofiarom powodzi zaangażowani są także sami funkcjonariusze Służby Więziennej. Na potrzeby Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu przekazano materace, pościel i koce dla ewakuowanych z tamtejszych terenów osób. Funkcjonariusze pomagali m.in. przy przewożeniu zaopatrzenia i sprzętu do organizowanego punktu ewakuacyjnego w Strzyżowie.
W piątek - w związku z wystąpieniem lokalnych podstopień - funkcjonariusze Służby Więziennej niosą pomoc mieszkańcom Warszawy. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie, w odpowiedzi na apel burmistrza Łomianek, zorganizował grupę około 200 skazanych do prac pomocniczych w akcji przeciwpowodziowej. Grupa warszawska jest gotowa również do udzielenia pomocy w dzielnicy Wawer.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.