MSWiA: Informacja o sytuacji powodziowej

MSWiA opublikowało kolejny komunikat w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce.

Poziom wody na Wiśle w Annopolu powoli obniża się (o godz. 5.00 rano) stan alarmowy przekroczony był o 194 cm, w ciągu ostatniej doby obniżył się o ok. 25 cm.

Najwięcej służb ze specjalistycznym sprzętem pracuje w gminach: Wilków i Łaziska.

Istnieje zagrożenie przerwania wału w miejscowości Kępa Gostecka w gminie Łaziska. Działania służb polegają na podwyższaniu i umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

W powiecie puławskim, w gminie Puławy w dalszym ciągu prowadzone działania w miejscowościach: Parchatka, Kazimierz Dolny, Gołąb, Opatkowice, Brześce, Janowiec.

W powiecie kraśnickim, w gminie Annopol na skutek przerwania na rzece Wiśle (na długości ok. 80 m) w miejscowości Popów, zalane są tereny w miejscowościach: Popów, Świeciechów, Bliskowice (powierzchnia ok. 150 ha). Zalane jest 90 gospodarstw oraz droga wojewódzka Annopol - Józefów. Prowadzona jest ciągła kontrola wałów. Kontynuowana jest akcja ratowania i ewakuacji zwierząt z zalanych gospodarstw. Dowożona jest żywność i woda osobom znajdującym się w podtopionych budynkach.

Działania służb prowadzone są również w miejscowościach Janiszów i Zabełcze. Występują tam miejscowe przesiąkniecia wałów. Działania polegają na wzmacnianiu wałów workami z piaskiem oraz udrażnianiu rowów melioracyjnych.

Województwo łódzkie

Kulminacyjna fala powodziowa przemieszcza się na rzece Warcie i w chwili obecnej mija Sieradz (stan wody 545 cm - co stanowi 125 cm powyżej stanu alarmowego) i wchodzi do zbiornika Jeziorsko. Na rzece Pilicy fala powodziowa przeszła za Sulejów (stan wody 343 cm - co stanowi 113 cm powyżej stanu alarmowego) i zbliża się do zbiornika sulejowskiego. Zgodnie z prognozami, na skutek przemieszczającej się fali kulminacyjnej rzeką Wartą i zwiększonego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie o godz. 6:30 osiągnął wartość 365 cm (tj. 105 cm powyżej stanu alarmowego). W chwili obecnej następuje stabilizacja i powolny spadek poziomu wody (stan wody 361 cm).

Od kilku dni prowadzone są zwiększone zrzuty wody ze zbiorników Sulejów (do wartości 177 m3/s) i Jeziorsko (od godz. 20:00 do wartości 360 m3/s, gdyż dopływ do zbiornika wynosi ok. 480 m3/s). W związku z tym występuje wzrost zagrożenia powodziowego (podtapianie terenów) poniżej zapór czołowych obu tych zbiorników. Aktualne rezerwy objętości na tych zbiornikach wynoszą odpowiednio 5 % (zb. Sulejów - rezerwa 4,6 mln m3) - 12 % (zbiornik Jeziorsko - rezerwa 24,9 mln m3). Poziom piętrzenia wody na zbiorniku Jeziorsko systematycznie podnosi się na skutek przejmowania fali powodziowej. Trwa także napełnianie wodami powodziowymi zbiornika Sulejów.

Istnieje zagrożenie dla następujących odcinków wałów przeciwpowodziowych:

- rzeka Warta:

a) Woźniki-Nobela - wał prawy w miejscowości Grady, Biskupice - przesiąknięcia podłoża wału - zabezpieczono workami z piaskiem;

b) Woźniki-Nobela - wał prawy w miejscowości Sucha - przesiąknięcia podłoża wału - zabezpieczono workami z piaskiem;

- rzeka Myja:

a) wał lewy rzeki Myi w miejscowości Biskupice - nieszczelność wału - zabezpieczono workami z piaskiem.

Do prac zaangażowane są wszystkie służby ratownicze, a także władze z terenu województwa.

Według wstępnych informacji, na skutek istniejących niekorzystynych warunków hydrologicznych, na terenie województwa łódzkiego podtopieniu uległo ponad 246 tys. ha, przez co ponad 33 tys. osób jest poszkodowanych. Dotychczas na ewakuację zdecydowało się 65 osób oraz ewakuowano 1 tys. szt. zwierząt gospodarczych. Podtopieniu uległo blisko 1700 budynków mieszkalnych, 15 obiektów użyteczności publicznej, 20 obiektów sportowych, 30 szkół, 5 przychodni lekarskich, 3 domy pomocy społecznej, 8 placówek kultury, 18 oczyszczalni ścieków i 95 ujęć wody. Uszkodzeniu uległo 480 km dróg oraz 640 kładek i przepustów drogowych.

Województwo kujawsko - pomorskie

Dziś około godziny 14.00 ma nadejść kulminacyjna fala na Wiśle we Włocławku. Stan alarmowy na tym odcinku rzeki przekroczony był o 195 cm. Planuje się zwiększenie zrzutu wody do 6300 metrów sześciennych na sekundę.W dalszym biegu Wisły również utrzymują się stany alarmowe: w Toruniu poziom wody przekroczony jest o 179 cm, w Bydgoszczy - Fordonie o 1 metr, a Chełmnie o 55 cm. Z Torunia ewakuowano łącznie 58 osób. Ewakuowano mieszkańców działek Rudak. Zalany jest także Bulwar Filadelfijski. Zamknięto wiadukt przy ulicy Dybowskiej, Bulwar Filadelfijski, Krowi Mostek przy ulicy Wiślanej. Władze apelują o kierowanie się na objazdy poza miastem.

Województwo podkarpackie

Na Podkarpaciu poziom wszystkich rzek systematycznie opada.

W dalszym ciągu w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim, stalowowolskim, niżańskim, leżajskim i Tarnobrzegu obowiązują alarmy powodziowe.Dotychczas według danych WCZK - ewakuowano około 9 tys. mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i mieleckiego. W akcji ratowniczej uczestniczy na Podkarpaciu m.in. ponad 1,7 tys. strażaków, 350 żołnierzy oraz 6 śmigłowców.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »