MSWiA: Informacja o sytuacji powodziowej

MSWiA opublikowało kolejny komunikat w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce.

Trudna sytuacja na Lubelszczyźnie. Dziś ewakuowano kolejnych mieszkańców gminy Wilków. W wyniku przelania się wody przez wały gmina zalana jest w 90%. Województwo kujawsko-pomorskie walczy z lokalnymi podtopieniami. Na wyższą falę musi się przygotować Poznań. Powoli stabilizuje się sytuacja na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Województwo śląskie, małopolskie i południowa część podkarpackiego powoli szacują straty, spowodowane przez wielką wodę.

Dziś rano przekroczenie stanu alarmowego zanotowano: w dorzeczu Wisły na 51 stacjach wodowskazowych (maksymalnie w Kępie Polskiej na Wiśle o 289 cm), w dorzeczu Odry na 62 stacjach wodowskazowych (maksymalnie w Brzegu Dolnym na Odrze o 323 cm).

Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano: w dorzeczu Wisły na 40 stacjach wodowskazowych, w dorzeczu Odry na 23 stacjach wodowskazowych (tendencja spadkowa).

Pomoc Polsce w walce z powodzią i usuwaniem jej skutków niosą służby ratownicze spoza kraju. Prowadzą działania w oparciu o Mechanizm Wspólnotowy Unii Europejskiej i umowy bilateralne:

- 4 pompy czeskie pracują w miejscowościach: Zabrze, Wieruń, Tychy i Gliwice,

- 5 ekip niemieckich ze sprzętem w podziale na mniejsze grupy pracuje: w województwie dolnośląskim w miejscowości Legnica, w województwie świętokrzyskim w miejscowości Otoki w powiecie sandomierskim, w województwie śląskim w miejscowościach: Ciechowice, Goczałkowice oraz w Bytomiu.

- ekipa francuska prowadzi działania w miejscowości Górki w województwie małopolskim,

- wielonarodowa grupa (Litwa, Łotwa, Estonia) prowadzi działania w Połańcu w województwie świętokrzyskim,

- ekipa z Danii prowadzi działania w Krakowie.

W drodze do Polski jest sprzęt czeski (pompa wysokiej wydajności) oraz grupa ratowników z Ukrainy.

Województwo dolnośląskie

Na terenie województwa dolnośląskiego na wodowskazach przekroczonych zostało 14 stanów alarmowych i 4 stany ostrzegawcze. Ogłoszono 10 alarmów przeciwpowodziowych.

Na niektórych drogach wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych występują utrudnienia w ruchu komunikacyjnym.

Zarządzono ewakuację w miejscowościach z części rejonów: Zakrzowa, Kotowic i Siedlec. Ewakuowano ludność w miejscowościach: Rogów Legnicki i Kwiatkowice gmina Prochowice - z najbardziej zagrożonych gospodarstw.

Podjęto przygotowania do ewakuacji w miejscowościach i osiedlach Wrocławia: Zgorzelisko, Krzyżanowice, Psary, Kowale, Sołtysowice, Kłokoczyce, Szymanów.

Wczoraj w miejscowości Laskowice - Jelcz wzmocniono wał przeciwpowodziowy. Wał został podniesiony na wysokość 1 m.

Także wczoraj na Osiedlu Kozanów we Wrocławiu woda przedostała się przez wyrwę w wale powodując zalanie terenów najniżej położonych - zmyty został wał oddzielający rzekę od osiedla. Obecnie sytuacja jest stabilna. Poziom wody nie wzrasta. Wstępują podtopienia w budynkach, blokach i domkach jednorodzinnych. Najbardziej newralgiczny odcinek to wał przy ulicy Celtyckiej - tutaj służby nadal wzmacniają wał. Rozlewisko na Kozanowie zamyka się w kwadracie ulic: Ignuta - Dokerska - Kozanowska - Gwarecka - poziom wody wynosi tam ok. 45 cm.

Na Widawie sytuacja jest pod kontrolą.

W rejonie ulicy Reymonta sytuacja powróciła do normy. Na osiedlu Maślice - doszło do utworzenia rozlewisk, ale niewielkich nie stwarzających poważniejszego zagrożenia.

Narasta zagrożenie spowodowane przesiąkaniem wału powodziowego na rzece Odra w rejonie m. Rogów Legnicki i Kwiatkowice (gmina Prochowice). Ewakuowano ludność z najbardziej zagrożonych gospodarstw.

Pod naporem wody oraz ciągłym jej wzrostem nie udało się zabezpieczyć mniejszego wału przeciwpowodziowego, który stanowił ostatnia linię zabezpieczeń dla m. Kwiatkowice. W dalszym ciągu na bieżąco monitorowany jest wał przeciwpowodziowy na Odrze.

Województwo lubelskie

Wskutek przelania wody przez wał koło mostu w miejscowości Dobre (rzeka Chodelka) trwa ewakuacja ludności: Wólka Polanowska, Polanówka, Małe Dobre, Kolania Szczekarków (okolice Rogowa, gm. Wilków). Trwają prace przy umacnianiu wałów w powiecie puławskim i kraśnickim.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
25°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
28°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
wiecej »