MSWiA: Informacja o sytuacji powodziowej

MSWiA opublikowało kolejny komunikat w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce.

Spośród głównych tras regionu nadal są zablokowane: droga nr 52 z Bielska-Białej do Krakowa na moście na Sole w Kobiernicach oraz trasa nr 81 - "wiślanka" - między Skoczowem i Ochabami, gdzie część skarpy drogi osunęła się do Wisły. W Bielsku-Białej zamknięto fragment tranzytowej drogi S-69 w kierunku Żywca.

Na niektórych odcinkach dróg krajowych oraz wielu innych utrzymują się czasowe wyłączenia lub ograniczenia. Dotyczy to m.in. "wiślanki" w Żorach, gdzie ruch po obsunięciu się nasypu jednej z jezdni odbywa się drugą. Z kolei np. "jedynka" w Czechowicach-Dziedzicach jest przejezdna tylko dla samochodów osobowych, ciężarowe muszą jechać przez centrum miasta.

Nie jeżdżą ciągle pociągi osobowe między Pszczyną i Radostowicami oraz Rydułtowami i Suminą. Liczne są utrudnienia i wyłączenia pojedynczych torów na szlakach towarowych.

Wiele miejscowości powiatu bielskiego jest wciąż częściowo zalanych: Czechowice-Dziedzice oraz Kaniów, Kaniówek Dankowicki i Kobiernice, bieruńsko-lędzińskiego, jak Bijasowice i Czarnuchowice, raciborskiego, jak Turze, Siedliska i Ciechowice, a także wodzisławskiego - jak Nieboczowice. Strażacy dowożą tam żywność do domów, których nie opuścili mieszkańcy i wypompowują wodę z rozlewisk.

Gmina Czechowice - Dziedzice - na terenie gminy realizowane są działania związane z usuwaniem skutków powodzi.

Na terenie Bytomia zalane są ulice Celna (występuje duże rozlewisko o powierzchni około 10 ha), al. Jeziorańska i obwodnica północna. Zalanych jest wiele piwnic w budynkach mieszkalnych. W dalszym ciągu trwa pompowanie wody ze stawu Brandtka oraz wypompowywanie wody z rozlewiska przy ulicy Celnej.

Częstochowa - w rejonie ulicy Bugajskiej, Srebrnej i miejscowości Łęg istnieją rozlewiska rzeki Warty. W tym rejonie skoncentrowane są główne działania sił jednostek straży pożarnej. W dalszym ciągu zalanych jest wiele ulic i posesji w mieście.Jastrzębie Zdrój - na terenie miasta nadal występuje wiele rozlewisk ( rejon ul.: Powstańców Śląskich, Wiosenna, Ranoszka, Dębina, Wojska Polskiego i Pszczyńska). W związku z zalaniem pustych zbiorników, w których magazynowany był gaz propan - butan, podjęto działania związane z zabezpieczeniem zbiorników gazu propan butan przed wyparciem ich przez wodę i zniszczeniem instalacji gazowej. Działania polegały na wypełnieniu zbiorników wodą w celu ich dociążenia. Trwa pompowanie wody z istniejących rozlewisk.

Katowice - ul. Szadoka - rozlewisko wodne zagrażające budynkom. Ruda Śląska - działania na terenie miasta koncentrują się w rejonie rozlewisk przy ulicy Basenowej, Zielonej i Kokota. W tych rejonach doszło do podtopienia budynków mieszkalnych. Trwają działania polegające na wypompowaniu wody z rozlewisk przy pomocy zestawów pompowych dużej wydajności.

Sosnowiec - zalane zostały pomieszczenia piwniczne w wielu budynkach jednorodzinnych. Podtopiony został również teren wokół osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Okólnej.

Miejscowość Międzybrodzie Bialskie przysiółek Łaski gmina Czernichów- trwają działania związane z wystąpieniem osuwiska ziemi.Miejscowość Międzybrodzie Żywieckie ul. Górska gmina Czernichów - wystąpienie kolejnego osuwiska ziemi.

Województwo opolskie

W powiecie Brzeg służby patrolują stan wałów przeciwpowodziowych. Na terenach: Kopanie, Lipki, Golczowice trwa uszczelnianie przepustów w wałach przeciwpowodziowych.

W powiecie Kędzierzyn-Koźle na bieżąco są zabezpieczane wały przeciwpowodziowe.

W powiecie Krapkowice udzielana jest pomoc mieszkańcom w usuwaniu skutków powodzi. Na terenie powiatu 167 osób zostało ewakuowanych.

W powiecie opolskim trwa obrona miejscowości wzdłuż rzek w gminie Dobrzeń Wielki. Służby biorą udział w zabezpieczaniu przed zalaniem huty Jedlice.

W Opolu trwa obrona dzielnicy Metalchem. Strażacy umacniają wały przeciwpowodziowe.

Województwo podlaskie

Dziś o godz. 6.00 rano na wodowskazach odnotowano: przekroczenia stanu ostrzegawczego na rzekach: Narew w miejscowości Narew o 2 cm (w ciągu 24h ubyło 2 cm) i Biebrzy w miejscowości Osowiec o 15 cm (w ciągu 24h przybyło 2 cm) oraz Jeziorze Rajgrodzkim w miejscowości Rajgród o 1 cm (w ciągu 24h przybył 1 cm).

Na terenie województwa podlaskiego nie występuje zagrożenie powodziowe dla mieszkańców.

Województwo mazowieckie

Sytuacja na terenie Mazowsza jest nadal trudna. We wszystkich powiatach trwa umacnianie i podnoszenie wałów. W miejscowości Świniary w powiecie płockim został przerwany wał przeciwpowodziowy na długości około 50 metrów. W tej chwili służby pracują na miejscu przy zabezpieczaniu miejsca, w którym doszło do przerwania.

W ty momencie wały są umacniane i podnoszone we wszystkich powiatach województwa, m.in. w lipskim, grójeckim, zwoleńskim, piaseczyńskim, płońskim, sochaczewskim, płockim i otwockim.

Trudna sytuacja jest w powiecie nowodworskim, gdzie doszło do cofki na rzece Narew.

Do przesiąkania wałów doszło m.in. w Leoncinie w powiecie Czosnów.

Doszło też do uszkodzenia technicznego przepompowni wody Borowiczki. Na miejscu stale pracują pompy dużej wydajności.

Dziś na terenie Portu Praskiego doszło do powstania wyrwy w wale przeciwpowodziowym. Na razie nie ma zagrożenia dla okolicznych budynków.

Województwo pomorskie

Dziś przewidywane jest wprowadzenie stanu alarmu powodziowego w powiatach nadwiślańskich. Prawdopodobnie fala kulminacyjna dotrze do województwa pomorskiego we wtorek 25 maja br. Prognozowana wysokość fali nie powinna przekroczyć korony wałów. W związku z długim przepływem wody może dochodzić do przesiąknięć i uszkodzeń wałów. Możliwe są również lokalne podtopienia.Alarm powodziowy wprowadzony zostanie na terenie powiatów nadwiślańskich: gdański, malborski, kwidzyński, tczewski, sztumski, nowodworski.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »