Reklama

MSWiA: Informacja o sytuacji powodziowej

MSWiA opublikowało kolejny komunikat w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce.

Reklama

Trudna sytuacja nadal utrzymuje się w okolicach Tarnobrzega. Zalane są miedzy innymi Wielowieś i Sobów. Podmyty jest Dzików. Lustro wody jest na wysokości 7 metrów. Między rzeką Wisłą, a Trześniówką oraz między Trześniówką, a Łęgiem jest około 40 km kw. zalanego terenu (dwukrotna powierzchnia Zalewu Solińskiego).

Na terenie województwa na rzece Wiśle, Sanie i Łęgu służby pracują przy utrzymaniu wałów przeciwpowodziowych, łącznie na odcinku ponad 60 km kw.

Strażacy z PSP i OSP, wojsko, policja i Straż Graniczna nadal pracują. Wsparciem dla służb są okoliczni mieszkańcy, którzy angażują w walkę z powodzią. Na terenie województwa działa 30 łodzi ratunkowych, pontonów i wojskowych amfibii. Służby dostarczają mieszkańcom żywność, wodę, lekarstwa.

Służby z terenu Podkarpacia czekają na 4 pompy o wysokiej wydajności, które zostaną przetransportowane z Ukrainy.

Województwo świętokrzyskie

Stopniowo poprawia się sytuacja powodziowa w województwie świętokrzyskim. W Sandomierzu w nocy z soboty na niedzielę rzeka Wisła opadła o 12 cm. Wciąż umacniane są wały i pracują pompy koło huty.

Wysokowydajne pompy nadal wypompowują wodę z zatopionego zbiornika przeciwpożarowego przy hucie szkła w Sandomierzu, z zakładowej rozdzielni prądu i z terenu osiedla sąsiadującego z hutą, w którym przy utrzymaniu wałów pracują bez przerwy od kilku dni jego mieszkańcy.

W nocy trwała także walka o utrzymanie wałów w Otoce (gmina Łoniów), Zawisełczu, Złotej, Andruszowicach (gmina Samborzec), w gminie Dwikozy i Zawichoście. Na terenie powiatu sandomierskiego pracowało łącznie ponad 500 osób - straż, wojsko, policja. Jednostki z centralnego obwodu operacyjnego są obecnie kierowane z Sandomierza do akcji prowadzonych na Lubelszczyźnie i w Warszawie.

Sandomierski sanepid prowadzi w dwóch punktach w mieście akcję szczepień ochronnych powodzian przeciw tężcowi. Wykonuje również na bieżąco badania mikrobiologiczne wody pitnej.

Do osób dotkniętych powodzią dociera pomoc żywnościowa.

W powiecie pińczowskim, miejscowość Zakrzów z uwagi na wzrost wody w rzece Nida zabezpieczono 8 najbardziej zagrożonych posesji. W chwili obecnej nie zachodzi konieczność ewakuacji mieszkańców. W gminie Pińczów - na drodze gminnej Skrzypiów - Zakrzów na odcinku 300 metrów z worków z piachem wykonano wał przeciwpowodziowy zabezpieczający ten odcinek drogi przed napływem przybierających wód rzeki Nida. W gminie Złota wyłączono z ruchu odcinek drogi powiatowej na odcinku Gacki - Chroberz. W gminie Pińczów w dalszym ciągu z uwagi na zalanie wyłączony z ruchu jest odcinek drogi powiatowej Jadwinów - Imielno -Pińczów. W miejscowości Wrocieryż wyłączony z użytkowania jest most na rzece Mierzawa na drodze gminnej.

Województwo małopolskie

W wyniku podtopienia spowodowanego przerwaniem wału w dalszym ciągu nie działa przepompownia melioracyjna w Jawiszowicach.Ze względu na przerwanie prawego wału rzeki Uszwicy zostały wyłączone kolejne pompownie w Natkowie, Kwikowie oraz Woli Rogowskiej. Trudna sytuacja powodziowa utrzymuje się w powiecie bocheńskim (gmina Drwinia) i brzeskim oraz na terenach powiśla dąbrowskiego. W powiecie dąbrowskim wszystkie pompownie pracują pełną wydajnością.

Ze względu na długo utrzymujący się wysoki stan wód na rzekach i potokach nastąpiły liczne przesiąknięcia w obwałowaniach oraz w śluzach wałowych na terenie całego województwa. Są one na bieżąco zabezpieczane workami z piaskiem przez odpowiednie służby. W chwili obecnej podtopienia występują praktycznie we wszystkich gminach i powiatach na terenie województwa.

Podtopione są zabudowania mieszkalne i gospodarcze oraz obiekty infrastruktury technicznej (drogi, mosty, kanalizacja).W chwili obecnej sytuacja się stabilizuje - powoli opada poziom wód w korytach i na zalanych terenach.

Województwo śląskie

Mimo stabilizacji poziomów wód głównych rzek Wisły i Odry wciąż pozostają one powyżej wartości alarmowych, a poza wałami utrzymują się rozlewiska. Groźne są nadal mniejsze rzeki. Występują utrudnienia komunikacyjne. Stan Wisły w niedzielę rano w Nowym Bieruniu wynosił on 460 cm - metr powyżej stanu alarmowego. Podobna sytuacja ma miejsce na Odrze - w Raciborzu Miedoni wodowskazy pokazywały 653 cm - ponad pół metra więcej niż stan alarmowy.

Alarm powodziowy obowiązuje nadal w miastach: Katowice, Gliwice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie i Sosnowiec, powiatach: będzińskim i raciborskim oraz w gminach: Sośnicowice i Zebrzydowice. Na wielu pozostałych terenach w miejscach alarmu wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

W centralnej części regionu trwa umacnianie wałów m.in. Brynicy w Wojkowicach i Piekarach Śląskich oraz Kłodnicy w Gliwicach i Zabrzu. Liczne rozlewiska i podtopienia występują też wokół Częstochowy. Strażacy pompują wodę m.in. w gminach Kłomnice, Poczesna, Mstów, Dąbrowa Zielona, Koniecpol oraz w powiecie Kłobuckim. Wały przeciwpowodziowe Warty są uszczelniane w rejonie Słowika i Karczewic.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama