Prymas Polski zwołuje Radę Stała KEP

Po konsultacji z biskupami przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki zwołuje na 22 maja Radę Stała KEP - poinformował w środę prymas Polski abp. Wojciech Polak. Pytany czym Rada się zajmie powiedział, że przede wszystkim trzeba zrobić jeszcze raz analizę aktualnej sytuacji.

Prymas Polski w środę w Radiu Zet pytany był o problem pedofilii w polskim Kościele w kontekście filmu Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

"Trzeba gasić pożar, przede wszystkim trzeba zabrać się do pracy konkretnej. Jednym z takich konkretnych wezwań będzie to, że w najbliższym czasie - 22 maja będzie Rada Stała (KEP). Od razu, wczoraj po konsultacji z biskupami arcybiskup (Stanisław) Gądecki zwołuje Rade Stałą" - powiedział abp Polak. Pytany, czym zajmie się Rada odpowiedział: "Przede wszystkim musimy najpierw jeszcze raz zrobić analizę tego wszystkiego, aktualnej sytuacji i pokazać jakie kroki będziemy podejmować w tej aktualnej sytuacji".

Hierarcha pytany był także o swoje sobotnie oświadczenie, które wydał po obejrzeniu filmu. Prymas napisał w nim, że jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie i przeprasza za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. "Najbardziej mnie poruszyło i najbardziej zabolało, czego też wcześniej nie doświadczyłem, właśnie moment konfrontacji osób skrzywdzonych z krzywdzicielami, sam dramat tych osób, które musiały w ten sposób wracać do traumatycznych przeżyć swojego dzieciństwa" - powiedział abp Polak.

"Oczywiście. Mam nadzieję, że dziś chyba już nikt nie będzie tego wypierał ze świadomości, że do takich przestępstw w Kościele dochodzi. To nie jest pierwsze ujawnienie, to nie jest początek problemu, o którym mówimy. To jest sytuacja, w której trwamy" - zauważył.

Pytany, czy film jest atakiem na Kościół odpowiedział, że nie. "Absolutnie nie widzę w tym filmie żadnego ataku na Kościół. Wręcz przeciwnie" - ocenił. "I to nie jest tylko moje odczucie, również abp. Gądecki po obejrzeniu filmu pierwszą rzecz jaką zrobił to podziękował panu Sekielskiemu" - dodał prymas.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Niedziela
dzień
21°C Niedziela
wieczór
17°C Poniedziałek
noc
14°C Poniedziałek
rano
wiecej »