Papieski Robin Hood

xwl

Pojedynczy gest o rewolucyjnym wręcz zasięgu.

Włączenie przez jałmużnika papieskiego prądu w kamienicy przy ulicy Świętego Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie ma swój dalszy ciąg. Dyskusja, jaką ten gest wywołał staje się coraz bardziej gorąca. Tym bardziej, że włączył się w nią v-ce premier Matteo Salvini. Jednak w przeciwieństwie do zastępcy burmistrza Rzymu jego wypowiedzi nie były tak entuzjastyczne. Przeciwnie, polityk wykorzystał okazję, by kardynała zaatakować i – co zauważyło wielu dziennikarzy – zyskać przy okazji parę głosów wyborczych. Oczywiście kardynał nie pozostał dłużny. Na uwagę, że wiele rodzin włoskich zasługuje, by płacić za nie rachunki zaproponował, by Salvini zamieszkał ze swoją rodziną w domu bez światła i wody.

Kardynał nie jest jedyną osobą, cieszącą się w ostatnim czasie zainteresowaniem lidera Ligi. Oberwało się także doktorowi Bartolo, od lat patrzącemu krytycznie na pewne działania, a raczej ich brak, jeśli chodzi o zaangażowanie na Morzu Śródziemnym. Oliwy do ognia dolał dekret, na mocy którego za każdą uratowaną osobę trzeba będzie zapłacić karę, a okręt będzie mógł stracić licencję. „Ile osób musi utonąć w morzu, by Salvini w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego zyskał kilka głosów więcej” – pytał Pietro Bartolo.

Dwie reakcje we włoskich mediach warto zauważyć. Znany scenograf, Antonio Sullo, opublikował rysunek, na którym widać, jak Franciszek na linie opuszcza swego jałmużnika, a ten zrywa plomby i włącza energię elektryczną.

Drugą jest tekst, jaki na stronach Il Fatto Quotidiano zamieścił Antonello Corporale. Nastawiony raczej krytycznie do tego, co dzieje się za Spiżową Bramą dziennikarz tym razem nie szczędzi jałmużnikowi papieskiemu pochwał, a to, co zrobił nazywa „pojedynczym gestem o rewolucyjnym wręcz zasięgu”. Przy okazji autor zauważa, że tylko w ubiegłym roku kardynał wydał pochodzące z datków wiernych trzy i pół miliona euro, by pokryć rachunki najbiedniejszych.

Do dyskusji włączyła się – w kontekście zbliżających się wyborów – także włoska Akcja Katolicka. Jej działacze, w jednym z wpisów na Twitterze przestrzegają, by dyskusja o kształcie Europy nie została zdominowana przez eurosceptyków i naznaczona rosnącym i niszczycielskim populizmem.

Ta dyskusja nie dziwi gdy uświadomimy sobie, że Włochy to ojczyzna europejskiego humanizmu. Stąd pojawia się w niej także słowo barbarzyństwo. Użył je, przy okazji słynnego spotkania na granicy węgiersko-serbskiej, założyciel Wspólnoty Bose, Enzo Bianchi. "Przed trzydziestu laty – napisał 2 maja – jeździliśmy do Berlina i patrzyliśmy z bólem na mur wstydu, mając nadzieję, że szybko upadnie: teraz jeździmy na Węgry i patrzymy z dumą na mur odgradzający od imigrantów. Czuję nieskończony wstyd! Barbarzyństwo jest u władzy!"

Druga uwaga mnicha z Bose jest nie mniej gorzka: "Przez ostatnie 10 lat, w naszym coraz bardziej połączonym świecie, zbudowaliśmy 6000 km murów by oddzielić ludy i zatrzymać migrantów: strach i egoizm pchają nas do wznoszenia murów zamiast budowania mostów. Ale nie będziemy bezpieczni; będziemy mniej wolni i bardziej samotni!"

Wspomniany już Antonello Corporale wydał w ubiegłym roku książkę, zatytułowaną: „Salvini. Il ministro della paura” – Minister od strachu. Rzeczywiście, zarządzanie strachem jest łatwiejsze od realizacji ambitnych wizji, napędzanych wiarą i autentycznym humanizmem. Ale strach niekoniecznie musi wygrać. Zauważył to wczoraj Franciszek w krótkiej rozmowie z rektorem i klerykami gnieźnieńskiego seminarium. Gdy rektor, przestawiając diakonów i kleryków Prymasowskiego Seminarium, powiedział: „mamy odwagę, ale też mamy trochę obaw”, papież ripostował: „zapomniałeś o czymś... Macie też Matkę Bożą!”

Zatem gdy inni straszą nas, katolików, niemalże apokaliptycznymi obrazami, my nie możemy zapomnieć, że… mamy Matkę Bożą! Im więcej pamiętających, tym większa szansa, że papieski Robin Hood nie będzie samotną wyspą czy jedynym rodzynkiem w cieście.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
wiecej »