Policja apeluje do mieszkańców dotkniętych powodzią w gminach Słubice i Gąbin, by zgłaszali wszelkie informacje o osobach obcych i podejrzanych na zalanych terenach oraz zapewnia, że funkcjonariusze zareagują na każde wezwanie.
Jak poinformował PAP zastępca komendanta mazowieckiej policji Rafał Batkowski, na obszarze zajętym przez wodę wprowadzono, w czwartek do odwołania, zakaz pływania łodziami innymi niż ratownicze, od godz. 20 do rana.
"Zakaz nie ma formy administracyjnej, to prośba do mieszkańców, ale chcemy żeby był to szczelny system bezpieczeństwa po to, by nie dopuścić do kradzieży mienia pozostawionego na zalanym terenie" -podkreślił Batkowski.
Dodał, iż policyjne patrole będą szczegółowo kontrolowały każdą inną łódź niż ratownicza, a akcję będzie wspierał prowadzący z powietrza monitoring, policyjny śmigłowiec przystosowany do lotów nocnych.
"Miejsce, które jest odcięte wodą, z którego ludzie zostali ewakuowani, w naturalny sposób może być w zainteresowaniu przestępców, szczególnie tych trudniących się kradzieżami. Obowiązkiem policji jest zapewnienie, że nie będzie dochodziło tam do przestępstw. W każdej chwili zareagujemy na każde wezwanie, w tym dotyczące osób podejrzanych, obcych łódek i pojazdów" - oświadczył Batkowski.
Przyznał, iż policja chce zachęcić mieszkańców zalanych terenów, zwłaszcza tych, którzy pozostali w domach, do czujności i troski o mienie własne i sąsiadów. "Każda obca osoba powinna wzbudzić zainteresowanie. Każde niepokojące zdarzenie, zachowanie powinno zostać zgłoszone" - dodał funkcjonariusz.
Jak poinformował, dotychczas na terenie objętym powodzią w gminach Słubice i Gąbin odnotowano dwa zgłoszenia o podejrzanych osobach, pływających po rozlewisku łodzią. Dzięki wsparciu śmigłowca, na miejscu natychmiast pojawił się wodny patrol policji - okazało się, że w łódce były osoby, które nie stanowiły zagrożenia.
Batkowski zapowiedział, iż w dwóch punktach wydawania powodzianom żywności, gdzie każdego dnia zjawia się po kilkaset osób, policja będzie rozdawała specjalne ulotki, m.in. z informacjami o tym, jak zabezpieczać mienie i jak reagować w sytuacjach wzbudzających niepokój.
Zaznaczył, iż policjanci we wzmocnionych siłach są na zalanych terenach gmin Gąbin i Słubice od początku powodzi, wspierając tam działania ratownicze, w tym ewakuację ludności, zabezpieczając miejsca zagrożone, a także na co dzień bywając w domach, w których pozostali mieszkańcy i sprawdzając, czy nie potrzebują oni pomocy.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.