Ponad 800 spotkań, pokazów, wykładów składa się na trwający na Pomorzu Bałtycki Festiwal Nauki. W organizację imprez zaangażowało się ok. 3,8 tys. osób z ponad 40 instytucji.
Jak poinformował dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest organizatorem VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki, w tym roku imprezy festiwalowe odbędą się na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastka, Lęborka, Pelplina, Malborka, Będomina, Borucina oraz Wąglikowic.
Część imprez miała już miejsce w mijającym tygodniu. Tradycyjnie jednak prawdziwe naukowe święto, w postaci kilku pikników naukowych, odbędzie się w weekend.
Na dziesiątkach stoisk w miasteczkach namiotowych ustawionych w Gdyni na Skwerze Kościuszki (tylko w niedzielę) oraz pod Klifem Orłowskim (w niedzielę i w sobotę) będzie można poznawać tajniki różnych dziedzin naukowych: od astronomii przez biologię, elektronikę, fizykę po geologię czy archeologię.
Na gości czeka m.in. wizyta w planetarium, pokazy doświadczeń chemicznych i biochemicznych, krótki kurs rozpoznawania leśnych drzew, wykłady i wystawy poświęcone owadom, podwodnym roślinom, meteorytom, bursztynowi, muszlom czy żółwiom. Na miejscu można też będzie poznać dzieła wybitnych malarzy marynistycznych czy popróbować sił w strzelaniu z różnego rodzaju broni.
Atrakcją dla zwiedzających będą też z pewnością cztery statki, które zacumują przy Skwerze Kościuszki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II" oraz statki badawcze użytkowe, na co dzień przez różne instytucje naukowe: "Balitca", "Oceanograf II" i "Oceania".
W sobotę na piknik naukowy zaprasza z kolei Politechnika Gdańska. Tutaj - dzięki prezentacjom wystawianym na kilkudziesięciu stoiskach w różnych punktach uczelni, można będzie dowiedzieć się m.in., dlaczego świetliki świecą, jak się wykrywa witaminę C oraz jak się buduje mosty. Chętni będą też mogli sprawdzić mikroflorę swojej skóry.
W sobotę na zestaw imprez w ramach Festiwalu zaprasza też Uniwersytet Gdański. Tutaj można będzie m.in. poznać tajemnice łowców i rolników epoki kamienia, dowiedzieć się podstawowych rzeczy związanych z kulturą chińską czy poznać prawo islamu.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.