Trwa intensywna akcja pomocy dla poszkodowanych w katastrofalnej powodzi. Szczególną rolę odgrywa tu Caritas Polska, która oprócz organizacji doraźnego wsparcia, opracowuje plany długoterminowej pomocy poszkodowanym.
Dyrektor Caritas Polska podziękował również wszystkim osobom, instytucjom oraz firmom, które ofiarowują wodę czy środki czystości. Zaapelował także do firm budowlanych o przekazywanie materiałów, które będą mogły posłużyć przy odbudowie zniszczonych domostw. „Za kilka tygodni trzeba będzie myśleć o remontach. Proszę, żeby w miarę możliwości firmy pomyślały o wsparciu dotkniętych powodzią. Caritas poinformuje jakie są konkretne potrzeby” – zapowiedział dyrektor Caritas Polska.
Tymczasem Caritas Diecezji Sandomierskiej rozpoczęła już prace nad długofalową pomocą dla poszkodowanych. Projekt skierowany do dzieci i młodzieży, rodzin wielodzietnych, starszych i chorych, samotnych oraz rolników, będzie realizowany pod patronatem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza sandomierskiego.
Dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha poinformował, że w ramach tych działań młodzież i dzieci będą otrzymywały pomoc w dożywianiu, dojazdu do szkoły, refundacji kosztów pobytu w internacie itp.
„Starszym i samotnym oraz chorym, osobom niepełnosprawnym, będziemy starali się pomagać w zakupie lekarstw i częściowej opłacie bieżących rachunków. Rolnikom pomoc w pozyskaniu paszy, nasion, sadzeniaków” – wyjaśnia ks. Pitucha.
Do realizacji programu Caritas będzie szukała sponsorów i darczyńców; będą też organizowane loterie, festyny i koncerty charytatywne. Caritas zamierza tworzyć partnerstwa między szkołami i klasami i parafiami, aby sobie pomagać wzajemnie. Ze względu na skalę szkód, projekt potrwa dwa lata.
Jednocześnie trwa akcja udzielania pomocy osobom poszkodowanym. W specjalnym punkcie pomocy utworzonym przy Caritas Diecezji Sandomierskiej przy ul. Opatowskiej 10 w Sandomierzu, wydawane są dary dla osób poszkodowanych. Paczki żywnościowe oraz środki czystości i higieny osobistej dostarczane są również bezpośrednio do osób znajdujących się na zalanych terenach. W sklepach w Sandomierzu nadal trwa zbiórka żywności dla powodzian.
Można również dokonywać wpłat na specjalny rachunek bankowy: BPH o/Sandomierz 81 1060 0076 0000 3200 0031 9541 z dopiskiem POMOC POWODZIANOM. Informacje dotyczące akcji można uzyskać pod numerami telefonów: 15 832 11 45, 695 95 02 22 w godzinach 6-22 oraz całodobowo pod numerem telefonu 695 30 80 60.
Niezależnie od działań Caritas Polska, także diecezjalne Caritas organizują pomoc dla poszkodowanych, wysyłając transporty z najbardziej potrzebnymi artykułami do innych diecezji, z którymi tworzą swoiste „partnerstwo”. Na przykład gliwicka Caritas wysłała w kilku transportach ponad 10 ton darów, m.in wodę, środki higieniczne i specjalne buty gumowe.
Nową formą pomocy jest organizowanie przez poszczególne Caritas diecezjalne wyjazdów na tereny dotknięte „wielką wodą” grup wolontariusz złożonych z tegorocznych maturzystów. Pomogą oni powodzianom w porządkowaniu gospodarstw i powrocie do normalnego życia. „Osoby, których dotknęło nieszczęście to często ludzie starsi i schorowani, a rodzina nie jest w stanie podołać wyzwaniu. Niekiedy ludzie są tak załamani psychicznie, że wątpią w sens jakichkolwiek działań, dlatego pomoc wolontariuszy ma ogromne znaczenie” – podkreśla ks. Subocz.
Ks. Subocz zwraca uwagę na ogromne zaangażowanie pracowników Caritas, wolontariuszy różnych organizacji, ale także sąsiadów powodzian, którzy pospieszyli im z pomocą.
Caritas Polska rozpoczyna pomoc długofalową, która będzie polegać m.in. na odbudowie domów i zakupie profesjonalnych maszyn.
Działania Caritas Polskiej można wesprzeć:
- dokonując wpłaty gotówkowej lub przelewu na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
- dokonując wpłaty kartą kredytową lub przelewem
- wysyłając SMS o treści POMAGAM na numer 72052 - koszt 2,44 zł z VAT.
Usługa dostępna dla użytkowników:
- dzwoniąc na numer 0704 207 401 - koszt 2,48 zł z VAT.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.