- Opatrzność chciała, aby Kalisz naznaczyć obecnością i działaniem św. Józefa – mówił bp Napierała podczas Mszy św. ku czci Opieki św. Józefa w kaliskiej bazylice. W tym roku wspominano trzynastą rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu i modlono się o rychłą beatyfikację Ojca Świętego.
Odpust połączono z VIII Pielgrzymką Rolników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę Jana Pawła II w Kaliszu, która odbyła się 4 czerwca 1997 r.
W homilii bp Napierała stwierdził, że św. Józef otrzymał od Boga zadanie i rolę ojcowskiego opiekuna. - Opiekę, którą Bóg powierzył Józefowi nie sprowadza się tylko do Jezusa i Maryi. Od początku chrześcijanie wzywali opieki św. Józefa i jej doznawali. W 1870 r. papież Pius IX ogłosił św. Józefa opiekunem Kościoła Świętego – powiedział. Zaznaczył, że św. Józef w szczególny sposób jest obecny i oręduje za ludźmi w kaliskim sanktuarium. - Opatrzność chciała, żeby Kalisz miał znak zewnętrzny i dlatego w XVII wieku powstał obraz Świętej Rodziny, nazywany obrazem Józefa Kaliskiego. Ludzie od wieków pielgrzymują do św. Józefa nie tylko na jego święta, ale w ciągu całego roku. Kilkaset tysięcy pielgrzymów przybywa obecnie w każdym roku do Sanktuarium św. Józefa – mówił kaznodzieja.
Biskup kaliski zawierzył św. Józefowi rodziny, kapłanów, rolników, władze samorządowe i wszystkich wiernych. - Jako biskup zawierzam na nowo św. Józefowi całą diecezję, której jest patronem i stolicę diecezji Kalisz. Zwierzam wszystkie rodziny, a w szczególny sposób w tych dniach te rodziny, które cierpią w skutek doznanej szkody ze strony powodzi, żeby św. Józef objął ich swoją opieką. Ufam, że św. Józef będzie wypraszał wam wszystkim łaski i będzie dawał odczuwać swoją opiekę – powiedział pasterz diecezji kaliskiej.
W procesji z darami ofiarowano m.in. replikę kielicha podarowanego w 1363 r. św. Józefowi przez króla Kazimierza Wielkiego. Oryginalny kielich był używany przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Kaliszu i przez biskupa kaliskiego podczas Mszy św. sprawowanej po śmierci Papieża. Do ołtarza rolnicy przynieśli chleb i kosz płodów rolnych. Był też zbiór wierszy o św. Józefie jako pokłosie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego.
Podczas Mszy św. bp Napierała odmówił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji św. Józefowi. Na uroczystości odpustowe przybyli pielgrzymi z różnych stron diecezji, wśród nich były też pielgrzymki piesze i rowerowe. Po Eucharystii biskup kaliski wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o św. Józefie.
Uroczystości odpustowe i dziękczynne rozpoczęły się w sobotę wieczorem procesją ulicami Kalisza "od Wojciecha do Józefa", której przewodził bp Napierała. Procesja z obrazem św. Józefa i relikwiami św. Wojciecha oraz relikwiami świętych i błogosławionych związanych z Kaliszem przeszła z kościoła św. Wojciecha na Zawodziu (najstarszej części Kalisza) na Plac św. Józefa. W Sanktuarium św. Józefa odbyło się całonocne czuwanie przed obrazem patrona Kalisza.
Procesje od św. Wojciecha do św. Józefa odbywają się od dwunastu lat i na stałe wpisały się w tradycję Kalisza. W procesji niesiona jest kopia cudownego obrazu św. Józefa kaliskiego, którą pobłogosławił w 1993 r. w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II. Obraz nawiedził wszystkie parafie diecezji. Po peregrynacji został umieszczony w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Z kolei relikwie św. Wojciecha znajdują się w Sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.