Reklama

Odpust Opieki św. Józefa

- Opatrzność chciała, aby Kalisz naznaczyć obecnością i działaniem św. Józefa – mówił bp Napierała podczas Mszy św. ku czci Opieki św. Józefa w kaliskiej bazylice. W tym roku wspominano trzynastą rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu i modlono się o rychłą beatyfikację Ojca Świętego.

Reklama

Odpust połączono z VIII Pielgrzymką Rolników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę Jana Pawła II w Kaliszu, która odbyła się 4 czerwca 1997 r.

W homilii bp Napierała stwierdził, że św. Józef otrzymał od Boga zadanie i rolę ojcowskiego opiekuna. - Opiekę, którą Bóg powierzył Józefowi nie sprowadza się tylko do Jezusa i Maryi. Od początku chrześcijanie wzywali opieki św. Józefa i jej doznawali. W 1870 r. papież Pius IX ogłosił św. Józefa opiekunem Kościoła Świętego – powiedział. Zaznaczył, że św. Józef w szczególny sposób jest obecny i oręduje za ludźmi w kaliskim sanktuarium. - Opatrzność chciała, żeby Kalisz miał znak zewnętrzny i dlatego w XVII wieku powstał obraz Świętej Rodziny, nazywany obrazem Józefa Kaliskiego. Ludzie od wieków pielgrzymują do św. Józefa nie tylko na jego święta, ale w ciągu całego roku. Kilkaset tysięcy pielgrzymów przybywa obecnie w każdym roku do Sanktuarium św. Józefa – mówił kaznodzieja.

Biskup kaliski zawierzył św. Józefowi rodziny, kapłanów, rolników, władze samorządowe i wszystkich wiernych. - Jako biskup zawierzam na nowo św. Józefowi całą diecezję, której jest patronem i stolicę diecezji Kalisz. Zwierzam wszystkie rodziny, a w szczególny sposób w tych dniach te rodziny, które cierpią w skutek doznanej szkody ze strony powodzi, żeby św. Józef objął ich swoją opieką. Ufam, że św. Józef będzie wypraszał wam wszystkim łaski i będzie dawał odczuwać swoją opiekę – powiedział pasterz diecezji kaliskiej.

W procesji z darami ofiarowano m.in. replikę kielicha podarowanego w 1363 r. św. Józefowi przez króla Kazimierza Wielkiego. Oryginalny kielich był używany przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Kaliszu i przez biskupa kaliskiego podczas Mszy św. sprawowanej po śmierci Papieża. Do ołtarza rolnicy przynieśli chleb i kosz płodów rolnych. Był też zbiór wierszy o św. Józefie jako pokłosie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego.

Podczas Mszy św. bp Napierała odmówił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji św. Józefowi. Na uroczystości odpustowe przybyli pielgrzymi z różnych stron diecezji, wśród nich były też pielgrzymki piesze i rowerowe. Po Eucharystii biskup kaliski wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o św. Józefie.

Uroczystości odpustowe i dziękczynne rozpoczęły się w sobotę wieczorem procesją ulicami Kalisza "od Wojciecha do Józefa", której przewodził bp Napierała. Procesja z obrazem św. Józefa i relikwiami św. Wojciecha oraz relikwiami świętych i błogosławionych związanych z Kaliszem przeszła z kościoła św. Wojciecha na Zawodziu (najstarszej części Kalisza) na Plac św. Józefa. W Sanktuarium św. Józefa odbyło się całonocne czuwanie przed obrazem patrona Kalisza.

Procesje od św. Wojciecha do św. Józefa odbywają się od dwunastu lat i na stałe wpisały się w tradycję Kalisza. W procesji niesiona jest kopia cudownego obrazu św. Józefa kaliskiego, którą pobłogosławił w 1993 r. w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II. Obraz nawiedził wszystkie parafie diecezji. Po peregrynacji został umieszczony w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Z kolei relikwie św. Wojciecha znajdują się w Sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama