Reklama

Ptaki morskie przenoszą metale ciężkie

Metale toksyczne, np. rtęć i ołów, połykane przez arktyczne ptaki podczas żerowania w oceanie, trafiają do polarnych jezior - informują biolodzy z kanadyjskiego Queen's University w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Reklama

"Ptaki, żywiące się przeróżnymi innymi zwierzętami, nieustannie zaopatrują ekosystemy lądowe w mieszankę metali toksycznych z oceanu. To może wpłynąć na inne żyjące tam organizmy" - zauważył główny autor badania, Neal Michelutti z Paleoecological Environmental Assessment and Research Lab na Queen's University.

Transfer metali naukowcy stwierdzili badając próbki osadów pochodzące z dna dwóch stawów na małej wyspie w kanadyjskiej części Arktyki. W okolicy tych jezior gniazdują dwa gatunki ptaków morskich: polujące na ryby arktyczne rybitwy popielate oraz żywiące się głównie mięczakami kaczki edredonowe. Naukowcy analizowali osady pod kątem obecności metali i innych wskaźników, które świadczyłyby o aktywności ptaków.

Badacze zauważyli wyraźne różnice między próbkami z obu jezior - odpowiadające różnicom diet obu gatunków ptaków. Wyższe stężenia rtęci i kadmu stwierdzono w miejscach zamieszkanych przez rybitwy, podczas gdy znajdujące się nieopodal siedlisko kaczek było bogatsze w ołów, mangan i aluminium.

Naukowcy potwierdzili, że metale z jeziornych osadów są takie same, jak metale obecne w tkankach ptaków.

"Oczywiście ptaki morskie nie są bezpośrednio odpowiedzialne za podwyższone stężenia metali w stawach" - podkreśla jeden z uczestników badania, profesor biologii z University of Ottawa, Jules Blais. - Ptaki zachowują się tak jak zwykle, i realizują swoje życiowe cykle, stając się jednocześnie nieświadomymi przenosicielami zanieczyszczeń związanych z przemysłem".

Z powodu nieobecności zakładów czy fabryk, które mogłyby emitować zanieczyszczenia, rejon Arktyki jest naturalnym "laboratorium", znakomitym do badania takich zjawisk - zauważa profesor biologii z Queen's University, John Smol.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama