Terror w Kraju Prawych Ludzi

Z Burkina Faso docierają doniesienia o atakach na kościoły, kapłanów, wiernych. – To bardzo bolesne, ale trzeba wiedzieć, że to ataki inspirowane z zewnątrz, w tym kraju nie ma konfliktu międzyreligijnego – mówi pochodzący stamtąd o. Emmanuel Noufe ze Zgromadzenia Ojców Białych.

Na przełomie marca i kwietnia życie straciło ponad 60 osób na północy kraju.

– Kilka dni temu lokalne media podały, że 1933 szkoły są zamknięte z powodu zagrożenia terrorystycznego, 9 tys. nauczycieli jest bez pracy, a 326 tys. uczniów pozbawionych dostępu do edukacji. Niemal codziennie dochodzi do ataków na różnych checkpointach żandarmerii czy wojska. W tym roku zaczęli atakować wspólnoty wyznaniowe. To nowa taktyka. Niedawno po zabiciu muzułmańskiego szejka przez niezidentyfikowanych sprawców doszło do serii wzajemnych ataków między lokalnymi grupami. Działania terrorystyczne to próba skłócenia od lat dobrze współistniejących wspólnot – wylicza o. Hulecki.

W ostatnich tygodniach na celowniku znalazły się przede wszystkim kościoły. W kwietniu w miejscowości Silgadji został zabity pastor wraz z pięcioma wiernymi. Bojownicy podpalili tamtejsze sklepy i punkt medyczny. W czasie Wielkiego Postu w Dori zaatakowali wiernych podczas Drogi Krzyżowej. W maju w Dablo, 90 km od miasta Kaya, stolicy regionu Centre Nord i prowincji Sanmatenga, ponaddwudziestoosobowa grupa przeprowadziła atak w czasie Mszy św. Zabili kapłana i wiernych. Następnie podpalili kościół, sklep, bar i dokonali zniszczeń w ośrodku zdrowia. Następnego dnia napadli na procesję w mieście Zimtenga w archidiecezji Ouahigouya. Według burkińskich mediów pozwolili odejść dzieciom, następnie zabili dorosłych i spalili figurę Matki Bożej. Czwartego zamachu na kościół dokonali 26 maja w miejscowości Toulfé, gdzie strzelali do zgromadzonych na modlitwie katolików. W obawie o bezpieczeństwo bp Justin Kientega z diecezji Ouahigouya wydał kapłanom i zakonnikom polecenie, aby nie nosili stroju duchownego. – Mamy projekty misyjne w tych strefach, natomiast absolutnie nie ma mowy, aby tam się teraz pojawić. Jakiś czas temu uprowadzeni zostali katechista i pastor. Nasza wspólnota z diecezji Dori została przeniesiona w bezpieczniejsze miejsce. Jest wiele kontroli w państwie. Na trasie Wagadugu–Bobo Djulaso wszyscy muszą wysiadać z autokaru i pokazać dowód tożsamości kontrolującym. Po prostu trzeba uważać – dodaje o. Hulecki.

Tak tu ludzie myślą

Na pozareligijne tło obecnych ataków wskazuje jednoznacznie o. Emmanuel Noufe. – Sytuacja jest trudna. Kraj, który przez lata był bardzo spokojny, teraz doświadcza brutalności. Ale chcę powiedzieć, że nie mamy konfliktu pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Jest wolność wiary, Kościół katolicki ma najlepsze szkoły i uniwersytety. To dżihadyści kreują konflikt i wzbudzają frustrację wśród ludzi. Problem jest geopolityczny, nie religijny. Tu koegzystencja wyznań zawsze była perfekcyjna.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Maryja!
  08.07.2019 16:48
  Warto dodać że 70 proc. społeczeństwa to analfabeci a kraj utrzymuje się głównie ze sprzedaży bawełny i wydobycia złota. W latach 70. przeszedł przez marksizm, a następnie skorumpowana dyktature Compaore i trzy zamachy stanu w ostatnich latach. Brat b. prezydenta jest ekstradycjonowany do Francji za zabójstwo dziennikarza w 1998 r.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  wieczór
  10°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  16°C Sobota
  dzień
  wiecej »