Reklama

Sytuacja powodziowa w Polsce

W Sandomierzu na terenie województwa świętokrzyskiego trwa obrona huty szkła. W województwie lubelskim woda zalewa teren gminy Wilków i powoli wchodzi do sąsiedniej gminy Łaziska. W Małopolsce nadal poważna sytuacja jest w powiecie dąbrowskim. Stale zwiększają się rozlewiska na terenie gminy Szczucin, a w powiecie bocheńskim uaktywniły się osuwiska.

Reklama

Przekroczenie stanu alarmowego i ostrzegawczego zanotowano:

a) w dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest na 28 (na 244, łączna liczba stacji w dorzeczu Wisły ) stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Zawichoście na Wiśle o 225 cm. Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 59 stacjach wodowskazowych;

b) w dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 45 (na 217, łączna liczba stacji w dorzeczu Odry) stacjach wodowskazowych, maksymalnie: w Bielinku na Odrze o 195 cm Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 31 stacjach wodowskazowych.     W tym w zlewni Warty przekroczenia stanów alarmowych zanotowano na 18 stacjach wodowskazowych, maksymalnie we  Wronkach na Warcie o 176 cm. Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 6 stacjach wodowskazowych.

Sytuacja w poszczególnych województwach:

Województwo lubelskie

Lubelszczyzna kolejny dzień przygotowuje się na gwałtowny wzrost wody w Wiśle. Służby ratownicze spodziewają się dotarcia fali kulminacyjnej w ciągu 8 do 10 godzin.

Wisła płynąca przez tereny województwa lubelskiego wciąż jest groźna. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach kraśnickim i opolskim. Woda zagraża także mieszkańcom powiatu puławskiego.

Obecnie główne działania zabezpieczające w powiecie opolskim prowadzone są na wałach przeciwpowodziowych w Kępie Gosteckiej, Kępie Soleckiej i na wale rzeki Chodelki.

Po przerwaniu 5 czerwca br. wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa teren gminy Wilków. Obecnie woda dotarła do granic administracyjnych gminy i powoli wchodzi na tereny sąsiedniej gminy Łaziska. W akcji ratowniczej na tym terenie uczestniczy około 600 osób. Prowadzona jest ewakuacja ludności, chociaż kilkuset mieszkańców zdecydowało się na pozostanie w swoich domach.

Po przerwaniu wału w Popowie w gminie Annopol w powiecie kraśnickim podtopionych jest ponad 90 gospodarstw w miejscowościach: Popów, Bliskowice i Świeciechów. Prowadzone są stale prace przy umacnianiu wału przeciwpowodziowego w Dolinie Janiszowskiej.

W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce. W gminie Janowiec wójt prewencyjnie wydał zarządzenie o ewakuacji ludności, mienia i zwierząt z miejscowości będących najbardziej zagrożonych zalaniem tj. Brześce, Kolonia Brześce i Janowiec.

Dziś (6 czerwca br.) do odwołania, zamknięta zostaje droga wojewódzka nr 824 Puławy - Kazimierz Dolny. Z drogi korzystać będą mogły wyłącznie służby ratownicze biorące udział w akcji przeciwpowodziowej.

Województwo podkarpackie

W ciągu minionej doby zanotowano wzrosty poziomu wody powyżej stanów alarmowych. W niektórych miejscach wzrosty te wynosiły nawet ponad 3 m.

Wczoraj (5 czerwca br.) w Sandomierzu doszło do rozmycia wału opaskowego w Koćmierzowie i ponownego zalania obszaru prawobrzeżnej części Sandomierza, czterech dzielnic Tarnobrzega oraz pięciu miejscowości w gminie Gorzyce (Furmany, Trześń, Zalesie Gorzyckie, Sokolniki oraz Orliska)   Poziom wody w Wisłoce obniża się. W Jaśle poniżej stanu alarmowego. W Mielcu służbom ratowniczym udało się w dużym stopniu zminimalizować skutki przepływu wód wezbraniowych.

W powiecie łańcuckim przerwane zostały wały w miejscowości Głuchów. W gminie Białobrzegi i Czarna zalanych zostało około 330 gospodarstw wzdłuż Wisłoka.

W powiecie rzeszowskim w miejscowości Chmielnik i Dąbrówka Starzeńska zostało uszkodzonych 7 budynków wskutek osunięcia się ziemi. Ewakuowano 29 mieszkańców.

W powiecie tarnobrzeskim po przerwaniu wału na Wiśle w Koćmierzowie woda zaczęła zalewać osiedle Wielowieś a następnie osiedla Zakrzów, Sobów, Sielec. Ogłoszono ewakuację zagrożonych osiedli - ewakuowało się około 150 mieszkańców.

W mieście Tarnobrzeg do ewakuacji przygotowanych było 2800 osób, niewiele osób wyraziło zgodę na upuszczenie domów. Przez przerwane wały na rzece Wisła, Trześniówka oraz na rzece Łęg zalane zostały ponownie miejscowości Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki, Orliska, Furmany w Gminie Gorzyce. Zalanych zostało około 980 gospodarstw zamieszkanych przez 3700 mieszkańców. W punktach ewakuacji znajduje się około 530 osób. Większość pozostała w swoich domach.

W powiecie jasielskim zalane zostało miasto Jasło, gmina Jasło, gmina Skołyszyn, miejscowość Kołaczyce i Brzyska. Po wykonaniu kontrolowanego przekopu w wałach woda zaczęła spływać z zalanych dzielnic Jasła.

W powiecie strzyżowskim  woda zerwała kładki. Uaktywniły się osuwiska w miejscowościach: Strzyżów, Żarnowa, Glinik Górny, Przedmieście Czudeckie. Ewakuowano 15 osób.

W powiecie leżajskim zalanych zostało 200 zabudowań w gminach: Leżajsk, Grodzisko Dolne, Nowa Sarzyna, Kuryłówka.

W powiecie dębickim zalane zostały miejscowości: Brzostek, Nawsie Brzosteckie, Zawadka Brzostecka, Grudna Górna, Grudna Dolna, Opacionka, Bukowa, Siedliska Bogusz, Januszkowice, Kamienica Dolna, Skurowa. Uaktywniło się 10 osuwisk.

Na terenie powiatu mieleckiego podtopienia występują na terenie wszystkich gmin. Ucierpiało kilkaset posesji i budynków.   Wskutek osunięcia się ziemi pod droga krajową nr 9 w miejscowości Dukla został zamknięty szlak komunikacyjny na Słowację.  

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama