Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki zostały w niedzielę złożone w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.
Wcześniej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podkreślił, że liczba osób, które wytrwale szły w procesji, świadczy o ich wierze. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko chwycił nas za serca" - powiedział Nycz.
Prymas-senior kard. Józef Glemp przypomniał, że ks. Jerzy bronił Kościoła "przed ówczesnymi naciskami przeciwko wolności". Podkreślił, że relikwie ks. Jerzego spoczną w Panteonie Wielkich Polaków, którzy "rozsławiali imię Polski".
Panteon znajduje się w dolnej części świątyni. Umieszczono w nim symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Pochowani są tam m.in.: ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski.
W przyszłości relikwie ks. Jerzego będą umieszczone w jednej z czterech kaplic górnego kościoła - w kaplicy męczenników.
Wcześniej w niedzielę na pl. Piłsudskiego odbyła się uroczysta msza św. podczas której ks. Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Po mszy jego relikwie zostały przeniesione na Pola Wilanowskie w kilkugodzinnej procesji, w której uczestniczyły tysiące osób.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.