Krótkowzroczność wizjonera

Biskupi ciągle nie rozumieją? Ha. Ja też nie rozumiem.

Tydzień oderwania się od medialnej rzeczywistości wystarczył, bym, znów w niej się zanurzywszy, lekko się przestraszył: aż tyle się zmieniło? Tu jakiś ksiądz zaatakowany nożem, tam obnoszenie wizerunku Matki Bożej z tęczową aureolą i parodiowanie Mszy. Pierwszy odruch? Pochylić się nad klawiaturą i wystukać na niej jakiś alarmistyczny tekst. Potem zastanowienie: gdyby było tak źle, ktoś by już w te bębny uderzył. Dwa dni później czytam komunikat przewodniczącego Episkopatu, abp. Gądeckiego. A więc nie wydawało mi się, nie tylko ja to widzę. I komentarze różnych katolickich publicystów, których wspólny mianownik brzmi: biskupi ciągle nie rozumieją. Ha. Biskupem nie jestem, ale też  nie rozumiem. Nie rozumiem, dlaczego oświadczenie abp. Gądeckiego spotkało się z tak ostrą krytyką.

Trudno nie zgodzić się z jego treścią, gdy chodzi o przedstawione fakty – wzrastająca liczba profanacji, akty agresji wobec kapłanów. Nie wydaje mi się, by spokojne wskazanie na nie można było uważać, jak to zrobił jeden z publicystów, za budowanie Kościoła oblężonej twierdzy. Otwartość ma sens, kiedy twardo stąpa się po ziemi. Inaczej jest pozwoleniem na wodzenie się za nos. Nie wiem oczywiście, i nikt do końca pewnym być nie może, czy owe niepokojące fakty związane są z ujawnieniem skandali z udziałem duchownych. Prawdą jednak jest, że zaistniała między tymi wydarzeniami korelacja czasowa. I nie jest nieuprawnionym wiązanie jednego z drugim.

Nie wydaje mi się też sensownym – jak to zrobił inny z katolickich publicystów –  by w kontekście tego akurat oświadczenia Przewodniczącego KEP wyciągać na pierwszy plan kwestię sposobu załatwiania w przeszłości spraw związanych z wykorzystywaniem przez niektórych księży małoletnich.  Agresja, z jaką spotykają się dziś nasze religijne symbole czy kapłani, ma z tą sprawą tyle wspólnego, co prowokacja gliwicka z wybuchem II wojny światowej. Zacieranie różnicy między powodem a pretekstem do żadnych sensownych wniosków nie prowadzi. Jest tylko sugestią – i tak to rozumie spora część czytających takie rzeczy (sprawdziłem w komentarzach na Facebooku) – że „czarnym”  i w ogóle wszystkim wierzącym się należy. Tu nie ma znaczenia, kto winny, a kto nie i  można bez wyrzutów sumienia na wszystkich, oraz na wszystkie ich świętości, wylewać kubły pomyj. Bo sobie zasłużyli.

Bardzo smuci mnie to odcinanie się katolickich publicystów od komunikatu abp. Gądeckiego. Żal mi, że ci, którzy przedstawiają się jako widzący szerzej i dalej, są tak krótkowzroczni.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gosc
  18.06.2019 13:39
  Obecny kryzys jest spowodowany przecieciem wrzodu milczenia i matactw, starannie ukrywanego przez hierarchie. Od teraz ludzie nie ufaja juz instytucji Kosciola, ktora po prostu zawiodla. Teraz podejrzenie molestowania jest zglaszane prokuraturze, a kuria dowiaduje sie ostatnia. I lamenty o braku szacunku dla osob i swietosci nic tu nie zmienia. Teraz na szacunek trzeba bedzie sobie pokorna praca i nienaganna postawa zasluzyc. A kto wypuscil te (powszechne dzis, tyle ze teraz i ksiezy dotknely) demony pogardy dla innych, to juz inny temat...
 • Marek Aureliusz
  18.06.2019 14:23
  Ustalmy to co bezsporne , czy jak to się kiedyś pisało przy rozwiązywaniu zadań z matematyki czy fizyki , to bardzo ułatwia potem rozumowanie .

  Dane :

  a/ dokonano i dokonuje się nadal wielu aktów profanacji , ok ?


  b/ dokonują to środowiska obce i ...zdecydowanie mniej liczne od k.k. ok ?  Zadanie : ustalić czy to te środowiska sa takie sine czy to "dowodzenie " k.k. jest takie "d-d " niestety to Pan Redaktor zrozumie , męska część chyba tez , niewiasty chyba nie .


  Pan ma lepsze informacje niż ja , to proszę o krótką notkę czy któryś z tych wieprzy [ tak wieprzy podaję za Ewangelią } został obłożony klątwą jak i … osoby wspomagające .


  wniosek nr 1, jeśli ekskomuniki nie było , EP NIE MA PRAWA mówić że zrobił wszystko w tej sprawie …a jeśli mówi to kłamie , okłamuje swój lud , tak jak w przypadku pedofilii .


  Lotto - wejdzie czy nie …..
 • Natura
  18.06.2019 19:28
  Zaden lew nie wskoczy w srodek stada hien awanturujacych sie o przywodztwo w stadzie.Kosciol nie tylko wskoczyl ale i aktywnie gryzl pod postacia kaplana z Torunia i innych pomniejszych.Hieny w ferworze walki nabraly odwagi i wziely sie i za niego. Czego tu nierozumiec?
 • skierka
  19.06.2019 11:01
  Panie Redaktorze !

  Chyba dożyliśmy czasów chińskiego przekleństwa - obyś żył w ciekawych czasach , a czasy są ciekawe ? ja bym powiedział frapujące , frapujące bo zawierają w sobie pytanie o SPOSÓB FUNKCJONOWANIA KOŚCIOŁA , proszę ułożyć w jedną całość te "puzzle " tak pytanie łączące wiele zda się odrębnych kwestii łaczą się właśnie tutaj .


  A kto jest największą postaca w k.k. walczący oganie twierdzą [ całą swoja niechęcią jaka daża ta pesonę , oni uważają ,że k.k. w Polsce ma twarz o. Rydzyka
  ======================

  Co znowu ? Rydzyk ? nie , największa siła społeczna k.k. , siła większa niż Episkopat nie odnowi kościola , największa siła społeczna k.k. w Polsce ma wrodzoną "wadę gentyczną " - abiblijność .

  Słowo Ciałem się stało i mieszkalo MIĘDZY NAMI , św. Piotr czy Paweł też mieszkali MIĘDZY NAMI , kościół za rozbiorów i za komuny też żył MIĘDZY NAMI ... bo nie mial innego wyjścia . Ale jak komuniści oddali władzę to wrócił do starego narowu i zacząl żyć PONAD nami ... jak przed rozbiorami .

  To co najbardziej uderzyło ludzi w tej pedofiii to UKRYWANIE niewygodnych faktów przed kościołem przez duchowieństwo , a dlaczego? bo traci ten element systemu , bo stwierdzenie ,że "oni " duchowni są tacy jak my , to utrata uzasadnienia bycia PONAD nami . Te klocki do siebie pasują , największe uderzenie w abiblijny system władzy to ukaranie nie tyle samych pedofili , ale ukaranie tych co tuszowali sprawę , to kara za ... lojalność instytucji , tej instytucji . To cios większy ...

  No dobrze a ile spraw koscioła , poza pedofiią jest ukrywane przed wiernymi ? co będzie jak i one będą wypływać ? to miecz Damoklesa , a szafot jest już gotowy , przygotowany ... ten miecz nie wisi , instytucja trzyma go u siebe w szafie , chce czy nie chce współpracuje z własnym katem .To cena za bycie PONAD wiernymi ..Obrzydłe Panu serce wyniosłe, z pewnością karania nie ujdzie” – Księga Przysłów 16,5. „Przed porażką – wyniosłość, duch pyszny poprzedza upadek” – Księga Przysłów 16,18.

  Szafot jest już przygotowany , medialny szafot to taka sytuacja w której wali się w kościół bez opamiętania a jak się nie wie za co ..." to on już dobrze wie za co , bo napewno coś ukrywa ..." Podzielam zdanie ks. Zelińskiego , te ostatnie wybory jEDYNIE ODROCZYŁY WYROK ale go nie unieważniły , kat wróci ...

  Armaty już załadowane , ale korzystne dla tej anie innej opcji wybory wymusily CHWILOWE "zawieszenie broni " ,tak ale zawieszenie broni to jeszcze nie pokój . Jak jest dobry wódz to zawieszenie broni wykorzysta do przegrupowanie własnych szeregów , kiepski wódz , wódz do niczego czeka aż nieprzyjaciel znowu otworzy ogień , czeka na wyrok , tak , to jest wojna , instytucja zdaje się myśleć że to tylko chwilowa koniunktura .

  Rydzyk to nieodrodny syn instytucji , widzi , uwypukla zło które uderza w kościoł Z POZA kościoła , w czym go popieram ,tak tutaj ma rację , kościół jest atakowany jawnie i skrycie i on to mówi , ale kościół ma też wrodzoną "wadę gentyczną " .... taką że nie potrafi dostrzec swojego odstępstwa od Słowa , swojej abibijności a tego z Torunia nie usłyszysz. Gdyby nie bylo "onych " tych co walą w kościół ze wszystkich swoich sił to kościół też by zamierał , wolniej ale też by się jednak wykruszał ,bo jest zbudowany jako ZAPRZECZENIE WSPÓLNOTOWOŚCI . Tego Rydzyk nie już dostrzega .

  Dlatego to jego "imperium " będzie stopniowo obumierać , zawali mu się .Nie, nie od razu , jego myślenie społecznie opiera się na haśle " dajce , dajcie ...dajcie " ale na tym wdowim groszu daleko nie zajedzie , to może wystarczyć jedynie na rozruch ...dalej już nie , Tutaj nie wystarczy powiedziec dajcie , tutaj należy powiedzieć "chodźcie z nami , mamy fajną organizację " ... ale to przekracza jego percepcję ... i taki umrze , dajmy mu spokój , swoje zrobił , swoje pięć minut w historii już miał , swoje zrobił , tutaj jest kres jego możliwości .Nastąpi , owszem juz następuje zmiana pokoleniowa i jeśli dożyje zobaczy jaki ZASADNICZY błąd popelnia ...jak Saul .

  Chociaż... jak go niekiedy słyszę to będzie mówił ,że wszystkiemu winni są "oni " chyba tak będzie mówił ...do grobowej deski . To oni , walczący ateiści są winni upadkowi kościoła , nie my którzy "poprawiliśmy Biblię " , innej narracji po nim się nie spodziewam , to ten typ czlowieka .


  W dobie rewolucji informacyjnej samymi słowami do młodzieży już nie trafi, trzeba pokazać Chrystusa obecnego w kościele , we wspólnocie , zwłaszcza od strony ekonomii która jest jednym z zasadniczych znaków czasu {" Mater et Magistra" } ale do tej roboty nikt z kapłanów się nie kwapi , wszyscy oni chcą jedynie o Nim opowiadać ...


  "Jego" kościól toruński już nie będzie większy , potrzebne są zmiany genetyczne , zmiany w sposobie myślenia , kot , choćby nie wiadomo jak go żywić nie wyrośnie nawet na chudego tygrysa .System oparty o parafie choćby go nieustannie gloryfikować nigdy nie oiągnie wzrostu , jedności społecznej i możliwości jakie daje gmina ,święci Piotr i Paweł się nie mylili , mylą się współcześni ojcowie kościoła .


  Parafia ginie choćby dlatego ,że nie jest w stanie pełnić roli sądowniczej NAKAZANEJ przez Chrystusa ale tego o. Rydzyk nie wie ? powiedziałbym nie chce wiedzieć jak i jego bracia w kapłaństwie, jak cała istytucja , tego co biblijne w tej kwestii po prostu tego nie przyjmuje do wiadomości ,..choćby , choćby z głębi historii kościóła pochodziło , inny już nie będzie , a innego lepszego redemptorysty nie ma ...  Jak widzę kwestie ostatnich wyborów, tak to byly wybory nie tylko polityczne ale i moralne :
  Czarno to widzę , Opatrzność rzuciła nawie kościoła koło ratunkowe , rzuciła je OBOK NAWY KOŚCIOŁA , TAK ALE BY JE PODNIEŚĆ TRZEBA SIĘ Z POKORĄ POCHYLIĆ , TRZEBA MIEĆ SOBIE POKORĘ WOBEC BIBLII , bo rzuciła na wody w pobliżu kościoła raczej unikane ... wody pasterstwa , wody polityki , tak , to polityka a nie teologia DAŁA CZAS INSTYTUCJI na poprawę . Polityka , pasterstwo dały ongiś instytucji znaczenie dawniej nie spotykane ale czy instytucja to koło podejmie ? oby , na razie ma zbyt sztywny kark .

  Raczej nie,idąc śladami Watykanenu zaklina się na wszystkie świętości ,że za politykę , za pasterstwo się nie weźmie ... raczej umrze niż się weźmie za robotę społeczną, chce ewangelizować jedynie "duchowo " ... telepatycznie , czarno to widzę .

  Tak wyjścia sa dwa , albo sceduje bodaj część władzy na laikat albo sama się za to robotę posługi władzy weźmie , najgorszą dywersyjną wobec Chrystusa postawą jest powierzanie losów koscioła państwu , a jeśli prokuratura przywołuje kościół do porządku instytucję powołaną do głoszenia Sprawiedliwości ...to jest to społeczna "sodomia i gomoria " implikuje , zmusza Glowę Kościoła o bezpośredniej interwencji . a czy nie kopie się soli zwietrzałej ? kopanie to symbol absolutnego braku szacunku a nie ja to napisałem.

  Nie może żyć naród Izraela bez Mojżesza , a gdyby zastąpił go nielojalny Saul ...to go wymieni .

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  4°C Poniedziałek
  dzień
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »