O próbie zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła

Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła, tak nierozerwalnie związanego z Polską i polskością, ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu - napisał w oświadczeniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

"Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła, tak nierozerwalnie w dziejach związanego z Polską i polskością, ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu. »Bez Chrystusa – mówił św. Jan Paweł II – nie można zrozumieć dziejów Polski«” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, w wydanym 17 czerwca oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce.

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Oświadczenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce


1. Gdy w lipcu 2016 r. zamordowano w Normandii księdza Jacques’a Hamela podczas sprawowania Mszy św. wydawało się nam, że w Polsce takie rzeczy nie mogą się zdarzyć, przede wszystkim dlatego, że wciąż żywa jest w naszym narodzie pamięć o ks. ks. Jerzym Popiełuszce, Stefanie Niedzielaku, Stanisławie Suchowolcu, Sylwestrze Zychu i tylu innych duchownych – ofiarach komunistycznego reżimu. Gdy w Bretanii próbowano usunąć krzyż z pomnika św. Jana Pawła II, wydawało się nam, że takie akty wandalizmu są nie do pomyślenia w kraju tak silnie jak nasz związanym z chrześcijaństwem. Gdy pokazano mi zdjęcie z Brukseli, na którym widniał wizerunek Serca Jezusowego i Serca Maryi zawieszone na drzwiach toalety, pomyślałem sobie: „Na szczęście to barbarzyństwo jeszcze do nas nie dotarło”.

Niestety, w ostatnich tygodniach, zwłaszcza w trakcie trwania kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, miało miejsce wiele zdarzeń poddających w wątpliwość moją wcześniejszą konstatację. Myślę po pierwsze o profanacji jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Matka Boża z naszej narodowej relikwii nosi już na swej twarzy trwałe ślady historycznej profanacji dokonanej przez husytów podczas napadu na klasztor w 1430 r. Obraz został wówczas wiernie odtworzony z inicjatywy Władysława Jagiełły i od tamtego czasu nie zadawano jej w naszym narodzie głębszych ran, nawet symbolicznych.

Myślę także o profanacjach i aktach bluźnierstwa, do jakich dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Oficjalnie powodem organizacji takich marszów jest troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stają się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii eucharystii oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stary OBSERWATOR
  18.06.2019 07:47
  Według biskupa Gądeckiego Kościół w Polsce jest atakowany.Kościół to zgromadzenie wszytkich wiernych.Katolicy w Polsce nie są atakowani,raczej przedstawiciele Kościoła,biskupi i kler.Co z tym zrobić ? Pisać listy: że nas atakują,nie lubią,i źle o nas piszą? Niekoniecznie.Jezus daje odpowiedź w dzisiejszej Ewangelii: "Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?"
 • Anonim (konto usunięte)
  18.06.2019 19:38
  @Walera. Zapytam dla pewności, czy to dotyczy też Polańskiego i innych "ze świecznika"?
 • Anonim (konto usunięte)
  19.06.2019 21:59
  Podziwiam Waszą ochotę do strzępienia języka, ale może ktoś odpowie na pytanie dotyczące Polańskiego?
 • Poganie?
  20.06.2019 11:47
  Karol nie mozesz zadac takiej samej miary potepienia pedofilii ksiedza czyli namiestnika Boga jak i tzw. "artysty".Choc w obu przypadkach jest to zlo jednak sprawy sa nieporownywalne.Ksiadz pedofil uczynil zlo wielokrotnie wieksze bo uczynl go niejako w imieniu Boga.A jego biskup tuszujac je uczynil to zlo stukrotnie gorszym.Bo w imieniu Boga narazil na niebezpiecznstwo nastepne dzieci zamiast mu zapobiec.A "artysci"jacy sa i co glosza kazdy sam widzi.A zupelnie niedoprzyjecia jest wypowiedz,ze nalezy miec milosierdzie do sprawcy nie majac go za grosz do jego ofiar.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
wieczór
3°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »