Kryzys przez zaniedbania sakramentu pojednania

Kryzys Kościoła i kapłaństwa jest rezultatem m. in. zaniedbania sakramentu pojednania - powiedział kard. Joachim Meisner podczas medytacji w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Przybyli do niej księża, biorący udział w trzydniowych uroczystościach związanych z zakończeniem Roku Kapłańskiego.

„Jedną z najtragiczniejszych strat, jakie Kościół nasz poniósł w drugiej połowie XX wieku, jest utrata Ducha Świętego w sakramencie pojednania” - powiedział arcybiskup Kolonii, dodając, że “tam, gdzie kapłan nie jest już spowiednikiem, staje się religijnym opiekunem socjalnym”.

Kard. Meisner zauważył, że „kiedy kapłan oddala się od konfesjonału, przeżywa kryzys tożsamości”. „Kapłan, który często nie znajduje się po jednej i drugiej stronie kratek konfesjonału, doznaje stałych szkód na duszy” - podkreślił niemiecki purpurat.

Wyjaśnił, że „tak zwany kryzys sakramentu pokuty nie jest wyłącznie rezultatem tego, że ludzie nie przystępują więcej do spowiedzi, ale tego, że w konfesjonale nie mas już nas, kapłanów”. „Konfesjonał, w którym jest kapłan, w pustym kościele, jest najbardziej poruszającym symbolem cierpliwości Boga, który czeka. Taki jest Bóg. Czeka na nas całe życie” - powiedział kard. Meisner.

Pierwsze spotkania związane z zamknięciem Roku Kapłańskieg oodbyły się już wczoraj wieczorem. Biskupi, księża i seminarzyści, którzy przyjechali do Wiecznego Miasta wzięli udział w skupieniu w Bazylice św. Jana na Lateranie. Poprowadził je abp Mauro Piacenza.

Sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa we wprowadzeniu do medytacji przypomniał , że ustanowione przez Jezusa sakramenty Eucharystii i kapłaństwa są od siebie nierozłączne. Oba możliwe są dzięki mocy Ducha Świętego.

Jeszcze dziś zostanie odprawiona Msza św., pod przewodnictwem prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummesa.

W czwartek 10 czerwca kapłani spotkają się na Placu św. Piotra. Później w Bazylice św. Pawła za Murami Mszy św. będzie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone.

Najważniejszym wydarzeniem trzydniowego spotkania będzie Msza św. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 11 czerwca na Placu św. Piotra pod przewodnictwem Benedykta XVI. Tego dnia papież ogłosi św. Jana Marię Vianneya patronem wszystkich księży.

Międzynarodowe Spotkanie Księży w Rzymie jest ostatnim punktem rozpoczętego 19 czerwca 2009 r. Roku Kapłańskiego, który został ogłoszony przez papieża w związku ze 150. rocznicą śmierci św. Jana Marii Vianneya – Proboszcza z Ars. Tej papieskiej inicjatywie duszpasterskiej przyświecało hasło: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  09.06.2010 13:53
  Zgadzam się z tymi wypowiedziami. Myślę też, że gdyby księża na zachodzie normalnie się spowiadali, byłaby mniejsza szansa, że będą popełniali jakieś seksualne nadużycia, albo szybciej by się z takich zachowań jakoś wycofywali. Spowiednik ma ogromna broń w ręce: jeśli nie widzi woli poprawy, może odmówić rozgrzeszenia...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »