RPO krytykuje sposób zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-latki

Jestem od tego, żeby w trudnych sytuacjach upominać się o przestrzeganie podstawowych praw proceduralnych - powiedział Rzecznik Prawa Obywatelskich Adam Bodnar odnosząc się do zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Dodał, że RPO nie może kierować się emocjami społecznymi.

Rzecznik podkreślił przy tym, że "RPO nie może kierować się emocjami społecznymi".

Zwrócił przy tym uwagę, że jednym z zadań RPO jest pełnienie funkcji Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur. "Polska ratyfikowała protokół dodatkowy konwencji ONZ o zakazie tortur. To oznacza, że w Polsce musi być ustanowiony zespół ludzi, którzy stale monitorują warunki w miejscach pozbawienia wolności. Na bazie obserwacji wydaliśmy stanowisko uznając, że musimy w tej sprawie zabrać głos. To jest normalna praca RPO w ramach tego mechanizmu" - dodał Bodnar.

Rzecznik zapewnił też, że docenia pracę policji, jeśli chodzi o skuteczność zatrzymywania podejrzanych o podejrzenie przestępstwa. "Natomiast, gdy to robią to powinni przestrzegać pewnych zasad dotyczących metod zatrzymania, tego w jaki sposób osoby są przesłuchiwane, czy jest zapewnione prawo do obrony" - zaznaczył.

Bodnar był też pytany, czy w tym przypadku zasady proceduralne zostały przez policję przekroczone. "Nie rozumiem, dlaczego wyciekły zdjęcia z tego w jaki sposób ta osoba była przesłuchiwana. Czemu miało służyć pokazywanie publiczności, jak człowiek w majtkach siedzi skuty. Co to miało wspólnego z prawami człowieka? Nawet osoba podejrzewana o tak okropne zbrodnie ma prawo do poszanowania pewnych podstawowych gwarancji" - dodał.

RPO w środowym oświadczeniu podkreślił, że Jakub A. mógł zostać doprowadzony na czynności procesowe bez kajdanek, a w przypadku uzasadnionej konieczności wystarczającym środkiem wydaje się stosowanie kajdanek zakładanych na ręce. Ponadto - zdaniem Bodnara - wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie go w takim stanie w czasie wykonywania czynności procesowych, "narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka".

Zdaniem RPO, środki użyte przez służby podczas aresztowania stanowiły przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa. Bodnar wskazał też na wątpliwości, co do właściwej realizacji prawa mężczyzny do obrony ze względy na brak obrońcy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • THINK PAD
  22.06.2019 14:35
  peo to pustostan bezmysłu.
 • CatalinaIsland
  23.06.2019 12:22
  Bodnar nie pełni roli rzecznika praw obywatelskich tylko jest funkcjonariuszem partyjnym chociaż nie partii (jeszcze nie). Wielokrotnie stawał się stroną tylko i wyłącznie sporu politycznego. Jest wyznawcą ekstremizmu prawniczego zgodnie z którym suwerenem jest system prawny, samo prawo jako takie tożsame z państwem a nie naród jak stanowi wyraźnie konstytucja. Jest pokłosie "naukowych" korzeni Bodnara w pokomunistycznym bagnie wydziału prawa UW. Wiele wyjaśnia obecność przy boku Bodnara weteranki pływania w brudnych wodach "towarzyskich układów" z lat komunizmu Machińskiej, koleżanki Gersdorf primo voto Giaro, owego Giaro, pewnego wiecznego pana doktora, HGW i śp. Falandysza no i oczywiście Rzeplińskiego wykładowcy krótkiego kursu prawa wydziału resocjalizacji. Podobno byli w podziemnej S ale chyba przy knajpianym stoliku bo tam były "ich morza południowe" )))) Dzisiaj plotą trzy po trzy o wolnościach, wtedy na widok ulotki odwracali głowy i kłaniali się w pas resortowym doktorantom z Rakowieckiej.
 • taka prawda
  25.06.2019 08:52
  Swięty Bodnar od przestępców
 • gość
  10.07.2019 13:29
  Morał z tego taki, że zawsze warto być ubranym, nawet spać w ubraniu, bo nigdy nic nie wiadomo...

  Choć nie popieram pana Bodnara na stanowisku RPO, to w tej sprawie się z nim zgadzam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Środa
  dzień
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »