RPO krytykuje sposób zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-latki

Jestem od tego, żeby w trudnych sytuacjach upominać się o przestrzeganie podstawowych praw proceduralnych - powiedział Rzecznik Prawa Obywatelskich Adam Bodnar odnosząc się do zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Dodał, że RPO nie może kierować się emocjami społecznymi.

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur - którego zadania wykonuje RPO - dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według Adama Bodnara, użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. Oświadczenie RPO zostało skrytykowane m.in. przez niektórych polityków obozu rządzącego.

Bodnar odnosząc się w piątek w rozmowie z "Rzeczpospolitą" do krytycznych ocen oświadczenia KMPT powiedział, że są to przykre słowa. "Ma to na celu nic innego jak dyskredytację, poniżenie i doprowadzenie do wylania fali hejtu" - zaznaczył RPO.

"To nie jest oświadczenie, które broni człowieka, jeśli chodzi o czyny. Od tego jest obrońca żeby go bronić i sąd będzie musiał wyjaśnić tę sprawę. Ja jestem od tego, żeby w takich trudnych sytuacjach upominać się o przestrzeganie podstawowych praw proceduralnych" - zaznaczył Bodnar.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • THINK PAD
  22.06.2019 14:35
  peo to pustostan bezmysłu.
 • CatalinaIsland
  23.06.2019 12:22
  Bodnar nie pełni roli rzecznika praw obywatelskich tylko jest funkcjonariuszem partyjnym chociaż nie partii (jeszcze nie). Wielokrotnie stawał się stroną tylko i wyłącznie sporu politycznego. Jest wyznawcą ekstremizmu prawniczego zgodnie z którym suwerenem jest system prawny, samo prawo jako takie tożsame z państwem a nie naród jak stanowi wyraźnie konstytucja. Jest pokłosie "naukowych" korzeni Bodnara w pokomunistycznym bagnie wydziału prawa UW. Wiele wyjaśnia obecność przy boku Bodnara weteranki pływania w brudnych wodach "towarzyskich układów" z lat komunizmu Machińskiej, koleżanki Gersdorf primo voto Giaro, owego Giaro, pewnego wiecznego pana doktora, HGW i śp. Falandysza no i oczywiście Rzeplińskiego wykładowcy krótkiego kursu prawa wydziału resocjalizacji. Podobno byli w podziemnej S ale chyba przy knajpianym stoliku bo tam były "ich morza południowe" )))) Dzisiaj plotą trzy po trzy o wolnościach, wtedy na widok ulotki odwracali głowy i kłaniali się w pas resortowym doktorantom z Rakowieckiej.
 • taka prawda
  25.06.2019 08:52
  Swięty Bodnar od przestępców
 • gość
  10.07.2019 13:29
  Morał z tego taki, że zawsze warto być ubranym, nawet spać w ubraniu, bo nigdy nic nie wiadomo...

  Choć nie popieram pana Bodnara na stanowisku RPO, to w tej sprawie się z nim zgadzam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »