Reklama

Sąd apelacyjny obalił wyrok nakazujący dokonanie aborcji wbrew woli matki

Londyński sąd apelacyjny obalił wczoraj wyrok sądu pierwszej instancji, który nakazał wykonanie aborcji wbrew woli matki.

Reklama

Przypomnijmy: brytyjska służba zdrowia złożyła w sądzie wniosek o wydanie nakazu dokonania aborcji w 22. tygodniu ciąży u niepełnosprawnej kobiety, której rozwój emocjonalny jest porównywalny z rozwojem 6-9-letniego dziecka. Sama matka nie chciała aborcji. Nie chciała jej też babcia dziecka, która jest byłą położną, katoliczką nigeryjskiego pochodzenia, i zadeklarowała, że wychowa swego wnuczka bądź wnuczkę.

Mimo to sąd w jednoosobowym składzie (sędzia Nathalie Lieven) 21 czerwca nakazał dokonanie aborcji. Wyrok był szeroko krytykowany, także na naszej stronie internetowej. Wczoraj jednak sąd apelacyjny - na wniosek babci dziecka - obalił go, zastrzegając, że uzasadnienie tej decyzji zostanie wydane w terminie późniejszym.

W prasie pojawiły się dodatkowe okoliczności całej sprawy. Nigeryjska obrończyni życia Obianuju “Uju” Ekeocha stwierdziła, że sędzia Lieven już wcześniej znana była z silnie proaborcyjnych poglądów i działań. W 2005 r. występowała w sądzie jako pełnomocniczka proaborcyjnej organizacji Family Planning Association i dowodziła przed sądem, że - cytat za lewicowym "Guardianem" - "rodzice niekoniecznie są już najlepszymi ludźmi do radzenia dzieciom w sprawach antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową i aborcji i nie mają prawa wiedzieć, czy ich dzieci w wieku poniżej 16 lat zgłaszają się do lekarza". W 2011 r. występowała w sądzie w imieniu innej proaborcyjnej organizacji BPAS w celu doprowadzenia do ułatwień w dokonaniu aborcji chemicznej. Z kolei w latach 2015-2018 działała na rzecz obalenia prawa chroniącego życie dzieci nienarodzonych w Irlandii Północnej.

Sprawa wywołała falę krytyki, nie tylko w Wielkiej Brytanii. "New York Post" napisał, że "obalona decyzja należała do najbardziej odrażających moralnie, jakie kiedykolwiek wydał sąd na Zachodzie, na równi z tą, którą wydał Sąd Najwyższy USA (sędzia Oliver Wendell Holmes) w 1927 r. w sprawie Buck vs. Bell, utrzymując w mocy decyzję o przymusowej sterylizacji niepełnosprawnej intelektualnie kobiety, bo "trzy pokolenia imbecyli wystarczą".

Kluczowa jest jednak krótka uwaga, zawarta w oświadczeniu biskupa katolickiej diecezji westminsterskiej Johna Sherringtona: - Każda aborcja jest tragedią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama