Litwa: Polska młodzież rozpoczęła obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”

W Wilnie rozpoczęły się w sobotę zorganizowane przez Wileńską Młodzież Patriotyczną (WMP) oraz ambasadę RP w Wilnie obchody 75. rocznicy operacji "Ostra Brama" - próby wyzwolenia Wilna przez AK spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk radzieckich.

„Nasze obchody potrwają siedem dni, tyle, ile trwała operacja wyzwolenia miasta” - poinformowała PAP przewodnicząca WMP Magdalena Paszkowska. „Naszym celem jest popularyzacja historii i jej utrwalanie” - wskazała.

Obchody zainaugurowało w sobotę o godz. 9 (8 czasu polskiego) złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na Cmentarzu Rossa przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie grupa około 30 osób wyruszyła w ponad 50-kilometrowy rajd rowerowy śladami operacji „Ostra Brama”.
W ciągu dnia młodzież odwiedzi ważne miejsca związane z wydarzeniami sprzed 75 lat: Krawczuny, Karwieliszki, Suderwę, Powidaki, Kalinę. Rajd zakończy się wieczorem, o godz. 18 (17 czasu polskiego) w Kalwarii Wileńskiej przy zbiorowej mogile żołnierzy AK, znajdującej się między stacjami wileńskiej Drogi Krzyżowej.

W następnych dniach odbędą się pokazy dwóch filmów: „Cztery życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego, opowiadającego o Lidii Lwow-Eberle, córce rosyjskich emigrantów w międzywojennej Polsce, żołnierzu AK, oraz obrazu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, ukazującego dramatyczną rzeczywistość powojennej Polski.

Litwa: Polska młodzież rozpoczęła obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”   AUTOR / CC 1.0 Wilno, ul. Kolejowa, rok 1944.

W programie młodzieżowych obchodów jest też gra miejska „Burza w Wilnie”, potyczka intelektualna pt. „Zawsze z Polską w sercu”, dotycząca osiągnięć Polaków poza granicami kraju, wycieczka pt. „Wilno – miasto niezwykłych ludzi i wydarzeń”. Obchody zakończy w piątek ognisko w wileńskim parku na Zakrecie z polską piosenką patriotyczną.

„Rocznicowe obchody operacji »Ostra Brama« organizujemy od kilku lat i za każdym rokiem jest coraz więcej chętnych do udziału w naszym programie” - wskazuje Paszkowska. Zaznacza, że „coraz więcej jest też chętnych do współorganizowania wydarzenia, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu historią naszej ziemi”.

 • Operacja „Ostra Brama” stanowiła część akcji „Burza”, zakładającej samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile około 17 tys. żołnierzy Niemcy wyprowadzili tam do walki broń pancerną i siły lotnicze. Okręgi wileński i nowogródzki AK przeciwstawiły im około 10 tys. żołnierzy, wyłącznie piechoty i kawalerii.
 • Mimo dużej przewagi wroga Polakom udało się wyzwolić znaczną część Wilna. Do 13 lipca, już we współdziałaniu z wojskami radzieckimi, całe miasto zostało oczyszczone z Niemców. Na Górze Zamkowej żołnierze AK wywiesili biało-czerwoną flagę, jednak już po kilku godzinach została ona zerwana przez żołnierzy radzieckich, którzy wywiesili czerwony sztandar. Później dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni; większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię.

Zobacz również:

Szawle. Góra Krzyży cz.1

Foto Gość DODANE 05.07.2019

Szawle. Góra Krzyży cz.1

​Litwini nazywają ją Górą Zamkową albo po prostu Świętą Górą. Przyciągająca tłumy turystów Kryžių kalnas leży 12 km na północ od Szawel – otoczonego jeziorami czwartego pod względem wielkości miasta Litwy.

więcej »

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  3°C Piątek
  noc
  2°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  5°C Piątek
  wieczór
  wiecej »