„Ars medica i wiara chrześcijańska” – pod takim hasłem w Madrycie odbył się I Kongres Lekarzy Katolickich. Nowa eugenika, diagnoza prenatalna oraz etyka niezbędna dla bioetyki to niektóre z podjętych tematów. W kongresie wzięli udział wybitni przedstawiciele hiszpańskiej medycyny.
Obrady kongresu obracały się wokół pięciu wielkich tematów: „Deontologia chrześcijańska. Od tradycji hipokratesowej do chrześcijaństwa”, „Nowa eugenika i diagnoza prenatalna”, „Jaka etyka dla bioetyki? Epistemologiczne uzasadnienie nowej dyscypliny”, „Umysł, mózg i neuroetyka” oraz „Przyszłość medycyny regeneratywnej: kliniczna aplikacja komórek macierzystych”.
„Z perspektywy naukowej i zawodowej zastanawialiśmy się nad problemem, który dotyka wszystkich lekarzy: co robią hiszpańscy lekarze wobec wielkich dylematów etycznych swojego zawodu, a szczególnie wobec tych, jakie narzucił w ostatnich latach rząd? – powiedziała Elena Postigo, organizator kongresu. – W tym kontekście chodziło szczególnie o to, co robi lekarz z perspektywy chrześcijańskiej”.
Medycyna i etyka zawsze szły w parze. Jednak przez ubiegłe półwiecze pole etyki rozszerzyło się tak bardzo, że dotknęło sedna życia. „Wydaje się, że praca medyczna utraciła rację bytu. Natura medycyny została wypaczona, ponieważ godzi dzisiaj w samo życie. Jak mogło dojść do tego, że najniebezpieczniejszym miejscem, w którym może być człowiek, jest dzisiaj łono matki?” – pyta Elena Postigo.
Kongres został zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Propagandystów oraz Fundację Uniwersytecką San Pablo CEU.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.