„Ars medica i wiara chrześcijańska” – pod takim hasłem w Madrycie odbył się I Kongres Lekarzy Katolickich. Nowa eugenika, diagnoza prenatalna oraz etyka niezbędna dla bioetyki to niektóre z podjętych tematów. W kongresie wzięli udział wybitni przedstawiciele hiszpańskiej medycyny.
Obrady kongresu obracały się wokół pięciu wielkich tematów: „Deontologia chrześcijańska. Od tradycji hipokratesowej do chrześcijaństwa”, „Nowa eugenika i diagnoza prenatalna”, „Jaka etyka dla bioetyki? Epistemologiczne uzasadnienie nowej dyscypliny”, „Umysł, mózg i neuroetyka” oraz „Przyszłość medycyny regeneratywnej: kliniczna aplikacja komórek macierzystych”.
„Z perspektywy naukowej i zawodowej zastanawialiśmy się nad problemem, który dotyka wszystkich lekarzy: co robią hiszpańscy lekarze wobec wielkich dylematów etycznych swojego zawodu, a szczególnie wobec tych, jakie narzucił w ostatnich latach rząd? – powiedziała Elena Postigo, organizator kongresu. – W tym kontekście chodziło szczególnie o to, co robi lekarz z perspektywy chrześcijańskiej”.
Medycyna i etyka zawsze szły w parze. Jednak przez ubiegłe półwiecze pole etyki rozszerzyło się tak bardzo, że dotknęło sedna życia. „Wydaje się, że praca medyczna utraciła rację bytu. Natura medycyny została wypaczona, ponieważ godzi dzisiaj w samo życie. Jak mogło dojść do tego, że najniebezpieczniejszym miejscem, w którym może być człowiek, jest dzisiaj łono matki?” – pyta Elena Postigo.
Kongres został zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Propagandystów oraz Fundację Uniwersytecką San Pablo CEU.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.