Ustawa, która ma pozwolić na szybsze pozyskiwanie pieniędzy z Unii Europejskiej na budowę sieci szybkiego internetu, została opublikowana w Dzienniku Ustaw - poinformował w czwartek Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma usprawnić inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną i tym samym zwiększyć konkurencję na rynku. Ma to z kolei umożliwić m.in. rozwój e-usług, np. bankowości, zakupów czy nauki w internecie.
Nowe prawo usuwa bariery prawne i administracyjne w zakresie dostępu do gruntów i budynków. Ma to przyspieszyć wydawanie unijnych pieniędzy, które - w ocenie UKE - obecnie sięga zaledwie kilku proc.
W myśl nowych przepisów przy budowanych i modernizowanych drogach będą powstawały kanały technologiczne, w których będzie można umieszczać kable telekomunikacyjne. Ustawa nakłada na zarządców dróg - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządy - obowiązek budowy takich kanałów. Obecnie nie ma obowiązku ich budowy i nie powstają one przy wszystkich drogach.
Do budowy sieci internetowej będzie można wykorzystywać też infrastrukturę energetyczną, gazową i kanalizacyjną. Firmy energetyczne będą miały obowiązek umożliwiać inwestorom podczepienie światłowodów pod swoje linie energetyczne, a przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne będą musiały udostępnić studzienki, w których umieszczone zostaną kable.
Nowe przepisy przewidują wprowadzenie tzw. odrębnej własności włókien światłowodowych - każde z włókien w kablu będzie mogło należeć do innego inwestora. Takie rozwiązania pozwoli, by konkurujące firmy telekomunikacyjne mogły wspólnie inwestować w budowę sieci.
Gminy nie będą mogły umieszczać w planach zagospodarowania przestrzennego zakazu inwestycji telekomunikacyjnych bez podania przyczyny. Taki zakaz będzie musiał być uzasadniony konkretnymi przepisami, np. z zakresu ochrony zdrowia czy ochrony środowiska.
Zgodnie z ustawą, UKE będzie corocznie inwentaryzował sieci telekomunikacyjne w całym kraju. Będą powstawały mapy infrastruktury telekomunikacyjnej i dzięki nim można będzie się dowiedzieć, gdzie warto inwestować, a gdzie nie. Pierwszy raport nt. sieci szerokopasmowych Urząd ma przedstawić rządowi za dwa lata.
Ustawa wchodzi w życie 30 dni od ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej.
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.