W roli głównej: artyści rekonstruktorzy i ich trąbki, kotły oraz carillony. Repertuar: dawna gdańska muzyka miejska. Miejsce i czas: wieże kościołów i ratuszowa w czasie Jarmarku św. Dominika.
Projekt "Muzyka z gdańskich wież” to łącznie osiemnaście 20-minutowych koncertów muzyki dawnej, zagranych ze szczytów kościołów św. Jana oraz św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. W poniedziałek 29 lipca w jarmarkowej scenerii Głównego Miasta zainaugurowano cykl artystycznych wydarzeń.
- Koncerty z gdańskich wież to okazja do posłuchania muzyki dawnej z XVII i XVIII wieku. Zagramy utwory miejskie, wykonywane na specjalne okazje, a także kompozycje popularne w całej nowożytnej Europie, np. chorały oraz marsze militarne. Nasze koncerty to także widowisko. Będziemy paradować "od wieży do wieży” w asyście rekonstruktorów i zapraszać odwiedzających Jarmark św. Dominika na każdy minikoncert - mówi Paweł Hulisz z zespołu Tubicinatores Gedanenses, pomysłodawca i autor projektu.
Muzykowi towarzyszą grający na trąbkach i kotłach pozostali członkowie zespołu w składzie: Piotr Kowalkowski, Wojciech Brzozowski, Emil Miszk oraz Filip Renachowski - trąbki historyczne i Paweł Szewczyk - bębny. Na carillonach z wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta grają Monika Kaźmierczak, Roy Kroezen i Wojciech Lauer. Każdy z koncertów zapowie gdańszczanom i gościom parada rekonstruktorów i żołnierzy okresu XVIII w. z Garnizonu Gdańsk.
Niecodzienne widowiska muzyczne odbywają się w poniedziałki oraz czwartki podczas 759. Jarmarku św. Dominika, tj. 1, 5, 8, 12 i 15 sierpnia od godz. 17.30 do 20.20. Koncertowanie z udziałem carillonu rozpoczyna się o 17.30 na wieży kościoła św. Katarzyny. Po 20 minutach parada muzyków rekonstruktorów wyrusza do kościoła św. Jana, gdzie o godz. 18.45 wykonywane są chorały i marsze na trąbki i kotły. Ostatni z koncertów - na trąbki, kotły i carillon - odbywa się o godz. 20 z wieży Ratusza Głównego Miasta.
Organizatorem koncertów jest Fundacja "Centrum Rozwoju Sztuki". Partnerami projektu są Muzeum Gdańska, Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Koncerty zostały dofinansowane przez miasto Gdańsk.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.