Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X w USA wyświeciło dziewięciu kapłanów. Uroczystość odbyła się w seminarium duchownym bractwa w Winona w stanie Minnesota.
Święceń kapłańskich udzielił biskup lefebrysta Alfonso de Galarreta z Hiszpanii – poinformowała na stronach internetowych agencja. Wśród wyświęconych byli Amerykanie i jeden Szwajcar.
Także w Niemczech na 26 czerwca Bractwo św. Piusa X zapowiada święcenia kapłańskie trzech diakonów. Udzieli ich przełożony Bractwa bp Bernard Fellay podczas Mszy św. w seminarium duchownym w Zaitzkofen. Wśród kandydatów są: 62-letni Szwed, 37-letni Czech i 28-letni Tyrolczyk.
Bp Gerhard Ludwig, ordynariusz diecezji Ratyzbony, na terenie której znajduje się Zaitzkofen nazwał święcenia „prowokacją”. „Takie zachowanie utrudni możliwy powrót Bractwa św. Piusa do Kościoła rzymskokatolickiego“ – powiedział hierarcha i wezwał, aby powstrzymali się od święceń kapłańskich do czasu wyjaśnienia ich statusu. „Takie czynności mogą być podjęte tylko po wyraźnej dyrektywie i zezwoleniu papieża” – zaznaczył biskup Regensburga.
Także w zeszłym roku bp Müller w ostrych słowach skrytykował wyświęcenie kilku kapłanów przez Bractwo. Również obecnie podkreślił, że postrzega to jako akt schizmy, przypominając zarazem, że biskupi tej wspólnoty dokonują święceń bez wyraźnego pozwolenia papieża i biskupa miejsca. „Kto nie aprobuje II Soboru Watykańskiego lub jego części, nie może znajdować się w pełnej wspólnocie Kościoła katolickiego” – podkreślił niemiecki hierarcha.
Po wyświęceniu przez abp. Marcela Lefebvre’a bez zgody papieskiej 4 biskupów w czerwcu 1988 r. nałożył na biskupów bractwa ekskomunikę Jan Paweł II. W styczniu 2009 r. Benedykt XVI zdjął tę karę kościelną z czterech konsekrowanych wówczas hierarchów. Pod koniec października tego roku Papieska Komisja „Ecclesia Dei” rozpoczęła rozmowę z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, które mają doprowadzić do ich pełnej jedności z Kościołem. Od tego czasu odbyło się już wiele spotkań, których tematem było wyjaśnianie spornych kwestii.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.