Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X w USA wyświeciło dziewięciu kapłanów. Uroczystość odbyła się w seminarium duchownym bractwa w Winona w stanie Minnesota.
Święceń kapłańskich udzielił biskup lefebrysta Alfonso de Galarreta z Hiszpanii – poinformowała na stronach internetowych agencja. Wśród wyświęconych byli Amerykanie i jeden Szwajcar.
Także w Niemczech na 26 czerwca Bractwo św. Piusa X zapowiada święcenia kapłańskie trzech diakonów. Udzieli ich przełożony Bractwa bp Bernard Fellay podczas Mszy św. w seminarium duchownym w Zaitzkofen. Wśród kandydatów są: 62-letni Szwed, 37-letni Czech i 28-letni Tyrolczyk.
Bp Gerhard Ludwig, ordynariusz diecezji Ratyzbony, na terenie której znajduje się Zaitzkofen nazwał święcenia „prowokacją”. „Takie zachowanie utrudni możliwy powrót Bractwa św. Piusa do Kościoła rzymskokatolickiego“ – powiedział hierarcha i wezwał, aby powstrzymali się od święceń kapłańskich do czasu wyjaśnienia ich statusu. „Takie czynności mogą być podjęte tylko po wyraźnej dyrektywie i zezwoleniu papieża” – zaznaczył biskup Regensburga.
Także w zeszłym roku bp Müller w ostrych słowach skrytykował wyświęcenie kilku kapłanów przez Bractwo. Również obecnie podkreślił, że postrzega to jako akt schizmy, przypominając zarazem, że biskupi tej wspólnoty dokonują święceń bez wyraźnego pozwolenia papieża i biskupa miejsca. „Kto nie aprobuje II Soboru Watykańskiego lub jego części, nie może znajdować się w pełnej wspólnocie Kościoła katolickiego” – podkreślił niemiecki hierarcha.
Po wyświęceniu przez abp. Marcela Lefebvre’a bez zgody papieskiej 4 biskupów w czerwcu 1988 r. nałożył na biskupów bractwa ekskomunikę Jan Paweł II. W styczniu 2009 r. Benedykt XVI zdjął tę karę kościelną z czterech konsekrowanych wówczas hierarchów. Pod koniec października tego roku Papieska Komisja „Ecclesia Dei” rozpoczęła rozmowę z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, które mają doprowadzić do ich pełnej jedności z Kościołem. Od tego czasu odbyło się już wiele spotkań, których tematem było wyjaśnianie spornych kwestii.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.