Rzeczywistość jaka (nie) jest

Jak jest, każdy widzi. Tyle wielu nosi mocno korygujące to widzenie szkła.

Niedziela, piękne lato w pełni. Sezon na ogórki – można powiedzieć. Medialne ogórki oczywiście. Tak wynika z mojej „internetowej prasówki”. Tradycyjne tematy zajmujące zazwyczaj czołówki portali – tym razem upchane tak, żeby nie rzucały się w oczy. Nie no, redaktorzy nie zaspali. Chodzi o to, że tym razem wydźwięk tych informacji nie pasuje do lansowanych od miesięcy tez.

Zadymy podczas marszu równości w Płocku nie było. Mimo kolejnych prowokacji zresztą. Nie ma więc o czym pisać. Można było podkreślić – jak to zrobiono w jednym z portali –  że zatrzymano 2 osoby (w tym jednego pijanego). Albo można było próbować opowiadać (jak w jednej z telewizji) – jak to MOGŁO być niebezpiecznie gdyby nie interwencja żony bardziej krewkiego jegomościa. Ale ogólnie – nuda. Zwłaszcza że frekwencja też nie dopisała i nie pomogli nawet odbywający peregrynację po tego typu imprezach aktywiści.

Z kolei fakt, że kilka tysięcy osób demonstrowało w Krakowie poparcie dla abp. Jędraszewskiego niepolitycznie było dawać na pierwsze miejsca, więc jeśli już – upchało się go na jakimś miejscu „bezpieczniejszym”. Znów okazało się, że złośliwe przekręcenie sensu wypowiedzi ma większe wzięcie niż głos sporej rzeszy tych, którzy na takie „nadinterpretacje” się nie zgadzają. Swoją drogą akurat użycie przez Arcybiskupa słowa „zaraza” niespecjalnie do takiego wymyślania się nadaje. Wszyscy raczej wiemy, że walka lekarzy z zarazą nie jest walką z ludźmi, a wręcz przeciwnie, o ludzi, ale niechęć do krakowskiego metropolity chyba przyćmiła niektórym rozum. No cóż, wielu widzi to, co chce widzieć.

Jak bardzo – pokazał niezawodny Onet.pl. W pewnym momencie na pierwszy miejscu wśród informacji miał artykuł zatytułowany „Kontrowersyjne słowa abp. Jędraszewskiego. Prymas Czech reaguje”. To  ze strony głównej, bo już w materiale tytuł nie był tak „sensacyjny”: „Prymas Czech i kard. Grocholewski poparli abp. Jędraszewskiego” . Jakby dwie równe informacje, prawda? Ja wiem, takie zabiegi służą temu, żeby ludzie klikali. Ale smutne, jeśli redaktorzy wiedzą, że ten pierwszy tytuł przyciągnie sporo użytkowników, a drugi nie, prawda?

Na czołówkach więc posucha. I pogoda. Temat pedofilii – a pojawiły się w ostatnich dniach bardzo ważne doniesienia dotyczące pewnego znanego muzyka – też jakoś tam nie trafił. Zwłaszcza w tych tradycyjnie niechętnych Kościołowi. Nie no, taka informacja kompletnie nie pasuje do kreowanego przez nie w ostatnich miesiącach obrazu, że to problem katolickich księży. I tylko ich – jak podkreślał nie tak dawno w rozmowie z dziennikarzami pewien prominentny homoseksualista. Zrobiono więc to, co zazwyczaj w takich sytuacjach: niewygodną informację albo przemilczano albo zbyto krótką, ukrytą w gąszczu innych notką.

Wśród tej szarzyzny informacyjnej sezonu ogórkowego jednak postawiła mnie jednak na baczność. Otóż w portalu gazeta.pl wyczytałem, iż naukowcy zaobserwowali zmniejszanie się na Jowiszu słynnej czerwonej plamki. Owa plamka to podobno potężny, wielkości średnicy Ziemi cyklon. Dlaczego się zmniejsza? Naukowcy nie wiedzą. Przypuszczam jednak, że gdyby coś podobnego miało miejsce na Ziemi niechybnie czytalibyśmy o wywołanym przez człowieka globalnym ociepleniu. Co innego mogłoby takie zjawisko wywołać?

Ciężko musi być ludziom, którzy już sobie wszystko ładnie poukładali, a tu tyle rzeczy im do całości nie pasuje. Jak żyć, by się od tego wszystkiego w głowie nie poprzestawiało?

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • hmm
  12.08.2019 09:23
  Panie Andrzeju – to wszystko prawda. Niemniej „zaraza” to również (za „Słownikiem języka polskiego” PWN) „wyraz używany jako wyzwisko lub przekleństwo: A bodaj was zaraza! Po jaką zarazę tak się męczycie! Ty zarazo, ty draniu, już ja cię dopadnę!”.
  Skoro arcybiskup nie dopowiada od razu: „szanujmy jednak każdego człowieka”, to - niech każdy odpowie sam - czy u słuchających wzmacnia to czy też osłabia katolicką postawę delikatności i wrażliwości wobec osób homoseksualnych.
 • adwocatus diaboli
  12.08.2019 15:57
  Ciekawe wszyscy w Polsce zastanawiają się kto kogo uraził lub obraził ale co jest zgodne z Biblią lub nie … takich rozważań nie widzę . Miłość do KOGO ma pierwszeństwo do Boga czy do człowieka ? to narracja ateistyczna , ateistyczny system wartości .


  Z punktu widzenia Biblii najważniejszą obrazą Jahwe w ostatnich miesiącach jest sodomia , inne są WTÓRNE , być może ważne ale drugorzędne , ciekawe , widziałem na ekranie TV profesora teologii który sprawiał wrzenia człowieka który ma w głowie sieczkę aksjologiczną do tego stopnia ,że "dał się zagonić " dał sobie narzucić narrację jw.dziennikarzowi . Aksjologia Moi Drodzy , aksjologia .
 • adwocatus diaboli
  12.08.2019 17:46
  Chwała tobie mój domowniku za to ,że zwróciłeś mi uwagę na coś bardzo istotnego , który z wielkich Pisma Świętego używa w stosunku do sodomii przymiotnika OBRZYDLIWY ? A...GDZIE TO JEST NA KATOLICKICH [ ponoć ] publikatorach ?
 • adwocatus diaboli
  15.08.2019 14:13
  Ejże ! Katoliku ! SKĄD wiadomo ,że tutaj chodzi o NIEUDZIELENIE GOŚCINY A NIE O HOMOSEKSUALIZM , co to za anglosaskie podejście ? co to za interpretacja w kontekście Biblii [ św. Paweł ]
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  wiecej »