Po 10 latach funkcjonowania systemu emerytalnego trzeba podjąć dyskusję o jego efektywności - uważa szef doradców premiera Michał Boni. Jego zdaniem, lepiej, by system ten był powszechny dla wszystkich grup zawodowych. Jednak zmiany trzeba wprowadzać stopniowo.
"Reformę ubezpieczeń społecznych w zasadniczym stopniu mamy już za sobą. Przeprowadziliśmy ją w 1999 r. Teraz, po 10 latach, trzeba dokonać analizy. W tym sensie uważam, że należy dyskutować o efektywności systemu, nie ograniczać dopływu kapitału do funduszy emerytalnych, tylko powodować, żeby były one lepiej wykorzystane dla przyszłych emerytów" - powiedział PAP Boni. Dodał, że "trzeba też inicjować debatę publiczną, dotyczącą następnych kroków, które muszą być rozłożone na lata".
Zdaniem Boniego będzie lepiej, jeśli w Polsce będzie funkcjonował system powszechny, "to znaczy bez specjalnych rozwiązań". Dodał, że wyłączenia z powszechnego systemu są możliwe, ale nie mogą być radykalne. "Trzeba o tych zmianach mówić z dużym wyprzedzeniem, żeby pewne grupy zawodowe mogły się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować" - powiedział.
Obecnie powszechny system emerytalny nie obejmuje np. policjantów, żołnierzy, sędziów, prokuratorów. Odrębny system mają też rolnicy.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.