Przemarszem orszaku rycerskiego Władysława Jagiełły rozpoczęły się w środę w Sulejowie (Łódzkie) obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Pochód zakończył się mszą św. w Opactwie Cystersów.
Królowi oraz jego konnym i pieszym rycerzom w przemarszu przez miasto towarzyszyło kilkaset osób.
Na czwartek zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt w Opactwie Cystersów króla Władysława Jagiełły 600 lat temu. Obecność monarchy w Sulejowie będzie też tematem widowiska teatralnego z tańcami i śpiewami z epoki Średniowiecza.
Podczas obchodów w Sulejowie w pobliżu Opactwa Cystersów rozłożą się rycerskie bractwa z całego kraju. Będzie można zobaczyć m.in. rekonstrukcję obozowiska rycerskiego, średniowieczne obyczaje i zajęcia; odbędą się m.in. turnieje rycerskie, festyny, koncerty, biesiady przy stołach zastawionych staropolskimi potrawami oraz szachowa inscenizacja bitwy grunwaldzkiej.
W piątek rycerstwo wyruszy z Sulejowa do Wolborza, gdzie przed 600-laty odbyła się koncentracja polskich chorągwi z kilku Ziem Królestwa Polskiego.
Kulminacja obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Łódzkiem będzie miała miejsce w Lubochni w dniach 26-27 czerwca. Odbędą się tam m.in. koncert muzyki dawnej, pokazy bractw rycerskich, tańce średniowieczne.
Obchodom w Łódzkiem towarzyszy m.in. I Międzynarodowy Plener Malarski Sulejów-Podklasztorze, w którym uczestniczą artyści z Litwy, Czech i Polski. Zaplanowano również projekcje filmów historycznych, koncerty organowe muzyki średniowiecznej w kościołach oraz sadzenie krzewów i drzew.
Pod opactwem w Sulejowie zasadzonych będzie 600 krzewów róż, a na trasie do Wolborza - 600 lip.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.