Katowice. Prof. Nasiłowski laureatem Lux ex Silesia

Prof. Władysław Nasiłowski, wybitny anatomopatolog, nestor śląskiej medycyny, został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia. Nominacja została ogłoszona podczas Mszy św. w uroczystość świętego Jacka, patrona archidiecezji katowickiej.

Prof. Nasiłowski jest wybitnym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej oraz mentorem dla wielu lekarzy i prawników. Był przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego Naczelnej Izby Lekarskiej oraz współtwórcą Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Przewodniczący kapituły przyznającej wyróżnienie - ksiądz Wojciech Surmiak - uzasadniał, że profesor Nasiłowski to wybitny naukowiec, ekspert z zakresu medycyny sądowej i autor opracowań dotyczących etyki lekarskiej. Wiedzę teoretyczną potrafił wykorzystać w godzinie próby.

Marcin Iciek /Radio eM

Prof. Władysław Nasiłowski był obecny podczas sekcji zwłok górników zabitych na kopalni Wujek. Sprzeciwił się prokuratorom, którzy domagali się, by w dokumentacji znalazło się sformułowanie „egzekucja prawnie uznana”. Zamiast tego on i pozostali lekarze wpisywali jako przyczynę śmierci „zabójstwo przez postrzał”. Prof. Władysław Nasiłowski był w tym czasie kierownikiem Zakładu Medycyny Sądowej i inicjatorem powstania uczelnianej Solidarności. Jako kierownik wielokrotnie zwracał uwagę na to, by pracujący przy tej sprawie medycy dochowali najwyższej staranności, nie ulegając naciskom ze strony władz. Dokumenty z obawy przed takimi działaniami miały być sporządzane w jak największej liczbie kopii.

Jako wybitny autorytet nie bał się wypowiadać w sprawach ważkich. Niejednokrotnie zwracał uwagę m.in. na bolączki polskiej służby zdrowia, jednoznacznie opowiadając się po stronie dobra pacjenta i podkreślając problemy, z jakimi borykają się lekarze. W rozmowie z ks. Arturem Stopką w 2007 r. mówił: „To są problemy etyczne – co zrobić z postępem medycznym, który jest za kosztowny? Czy każdemu przeszczepić serce? A jeśli nas na to nie stać, to komu?”. Zapytany przez ks. Stopkę, kto na takie pytanie powinien dać odpowiedź, przypominał: „Przede wszystkim minister zdrowia. Tymczasem w Polsce ostatnio próbuje na nie odpowiadać minister sprawiedliwości, strasząc aresztowaniami. Tak nie można. Lekarze mają ostatnio na samochodach naklejki »Nie biorę, chcę godziwie zarabiać«. A ja uważam, że te naklejki powinny brzmieć »Nie biorę, bo godziwie zarabiam«. Nie trzeba będzie wtedy śledzić korupcji wśród lekarzy, bo jej nie będzie. Wtedy nie trzeba będzie zadawać pytania: »Skąd lekarze mają na samochody, skoro tak mało zarabiają?«”.

Prof. Władysław Nasiłowski urodził się 8 kwietnia 1925 r. w Sosnowcu. Tradycje medyczne wyniósł z domu. Jego ojciec Antoni był pediatrą. Lekarzem został także jego brat Wiesław – był chirurgiem, profesorem w Instytucie Hematologii w Warszawie oraz pionierem kombustiologii (holistycznego leczenia oparzeń) w Polsce. Drugi brat – Mieczysław był ofiarą represji niemieckich, zmarł na tyfus.

Decyzję o przyznaniu nagrody Prof. Władysławowi Nasiłowskiemu, ogłosił metropolita katowicki, Wiktor Skworc - podczas Eucharystii w Uroczystość św. Jacka.

Marcin Iciek /Radio eM

Nagroda zostanie wręczona w drugą niedzielę października - podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

Tegoroczny laureat Lux ex Silesia od 1950 r. w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii, od 1953 r. z medycyny sądowej. Przez 15 lat wykładał etykę lekarską. W roku 1980 został wybrany Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach w pierwszych demokratycznych władzach akademii. Funkcję tę pełnił do kwietnia 1982 r., kiedy złożył rezygnację w proteście wobec represji stanu wojennego, za co był szykanowany.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
4°C Środa
noc
2°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
6°C Środa
wieczór
wiecej »