Egzorcyści: Słowa generała są dezorientujące

Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów protestuje przeciwko wypowiedzi przełożonego jezuitów, że diabeł nie jest osobą, ale "postacią symboliczną".

Kontrowersyjne słowa o. Arturo Sosy, generała Towarzystwa Jezusowego padły w czasie zjazdu katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie w Rimini we Włoszech. Pochodzący z Wenezueli jezuita powiedział między innymi, że "diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła. Nie jest taką osobą jak człowiek. To sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu .

Portal Deon.pl zacytował słowa generała jezuitów, który na pytanie dziennikarza, czy diabeł istnieje, odpowiedział: - Na różne sposoby. Trzeba zrozumieć elementy kulturowe, aby odnieść się do tej osobowości. W języku św. Ignacego to zły duch prowadzi nas do robienia rzeczy, które są przeciwne Duchowi Bożemu.

Wypowiedź jezuity wywołała protest w środowiskach katolickich. Głos w tej sprawie zabrało Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, które w wydanym oświadczeniu oceniło, że słowa ojca Sosy są "poważne i dezorientujące".

"Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, a także dokonał wyboru buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, należącą od zawsze do doktryny chrześcijańskiej" - napisali egzorcyści, dodając, że takie nauczanie jest potwierdzone przez dokument Kongregacji Nauki Wiary i odpowiada tradycji Ojców Kościoła i papieży.

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Egzorcyści zacytowali także słowa papieża Franciszka z adhortacji "Gaudete et exultate": "Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Drem00r
  24.08.2019 19:06
  Drem00r
  Metaforyczne rozumienie aniołów, diabła i demonów, jako obrazu pewnych idei, a nie osobowych bytów jest jak najbardziej dopuszczalne na gruncie teologii katolickiej. Stwierdzenia Soboru Laterańskiego IV, powtórzone na Soborze Watykańskim I nie zostały przedstawione jako nauka definitywna.
  Szatana jako "nie -osobę" (Un-person) przedstawiał Ratzinger. Również z Pisma Świętego możemy wywnioskować obraz szatana, jako reprezentacji zła, a nie realnego bytu osobowego - Jezus "szatanem" nazywa Piotra, a przecież nie zakładamy realnej obecności ducha w Piotrze. Także współczesne nauki biblijne skłaniają się ku alegorycznemu rozumieniu pojęć związanych z aniołami i diabłem. Zwraca się uwagę na wpływy mitologii helleńskich na późny judaizm, co doprowadziło do personifikacji wielu zjawisk i przypisywania im udziału różnych duchów. Nie oznacza to, że ówcześni ludzie wierzyli w faktyczne istnienie duchów, którym nadawano imiona.
 • Anonim (konto usunięte)
  25.08.2019 00:29
  Generał Jezuitów powinien - jeśli to możliwe - zostać zdyscyplinowany za głoszenie kłamstwa. Jest to sprzeczne z wiarą, Pismem Świętym i Tradycją. Szatan jest bytem osobowym. Tylko ktoś już zwiedziony przez niego może głosić takie herezje. No i Dremoor, który muszę przyznać, ponownie zadziwia mnie jakim bardzo dobrym jest kłamcą (np. papież Benedykt pisał o Szatanie jako o osobie niepełnej, bo pozbawionej miłości, każdy byt pozbawiony miłości jest wg. Benedykta XVI osobą ułomną; jakim kłamcą trzeba być żeby tak zmanipulować wypowiedź papieża Benedykta!) Tacy ludzie też jednak są potrzebni, bo dzięki nim sprawiedliwi muszą walczyć i dzięki temu uświęcają się. Także nawet ci, którzy idą na potępienie niech będą pewni, że te słowa Jezusa mają i do nich zastosowanie: "Każde stworzenie, czy tego chce czy nie, czy wie o tym, czy nie musi pełnić i zawsze pełni moją wolę" (Dzienniczek św. Faustyny). Dla Boga nie liczy się ilość, ale jakość. Chociaż większość ludzi się potępia to przecież przyczyniają się oni do naszej świętości! Tak więc ich istnienie nie jest daremne - owszem czeka ich wieczna męka, ale sprawiedliwi dzięki nim będą jaśnieć o wiele bardziej! Jezus wyraził to w jednym objawieniu mówiąc o Szatanie. Powiedział tam mniej więcej tak: "Niektórzy pytają Mnie: dlaczego Bóg pozwala działać Szatanowi, dlaczego już teraz na zawsze nie zamknie go w Piekle żeby nie mógł szkodzić? Przede wszystkim stworzenie nie jest od tego żeby pytać Stwórcę o Jego decyzje. Kim wy jesteście, żeby to robić?! [...] Na końcu Bóg pokaże Szatanowi wszystkich zbawionych i pozwoli mu zrozumieć że bez niego nie uswieciliby się w tak wielkim stopniu. Wtedy Szatan zrozumie, że chociaż myślał inaczej, zawsze wypełniał Moją wolę. Wtedy jego świadomość porażki będzie całkowita i będzie to przyczyną jego największej męki".
 • Anonim (konto usunięte)
  25.08.2019 00:40
  To co napisałem jest bezduszne na pierwszy rzut oka, ale nie jest takie w istocie. Szanuję tych, którzy nienawidzą Boga (świadomie czy nie, wierząc w Niego czy nie) jak np. Dremoor. Po pierwsze każdy ma wolną wolę i czas do końca życia żeby się nawrócić. Po drugie nikt nie musi chcieć się zbawić, ale też nie musi chcieć się potępić - szczery żal za grzechy zawsze prowadzi do przebaczenia grzechów. W moim poście i ogólnie w świadomości w domyśle jest zawsze taka oczywistość - każda sytuacji dopóki jest się na Ziemi może ulec zmianie. Np. Dremoor nawróci się i zostanie wielkim świętym, a ja (co jest prawdopodobne, chociaż tego nie chcę i proszę Boga żeby do tego nie dopuścił) odejdę od wiary i potępię się. Piszę tak bezdusznie i - mogłoby sie wydawać - oceniam wyżej siebie a źle innych - nie dlatego że tak jest, ale że tej prawdy o której napisałem nie da się wyrazić inaczej, a w każdym razie mój ograniczony umysł nie potrafił lepiej tego zrobić.
 • Anonim (konto usunięte)
  25.08.2019 11:23
  Jedna rzecz. Czy generał jezuitów jest osobą kompetentną w tej sprawie? Jeśli nie jest to powinien siedzieć cicho.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Piątek
rano
3°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »