Kościół katolicki w Argentynie domaga się zorganizowania ogólnokrajowego referendum w sprawie wprowadzenia do prawodawstwa „małżeństw” homoseksualnych.
Projekt ustawy legalizującej związki osób tej samej płci jest obecnie dyskutowany w tamtejszym parlamencie – Kongresie.
Referendum jest „rozsądniejszą drogą”, gdyż „wielu parlamentarzystów działa pod naciskiem” – uznał biskup pomocniczy archidiecezji La Plata koło Buenos Aires, Antonio Marino. Jego wypowiedź cytuje dziennik „La Nación”.
Projekt ustawy został już przyjęty w połowie maja przez Izbę Reprezentantów stosunkiem głosów 126 za do 109 przeciw, przy 5 wstrzymujących się. W połowie lipca ma się nim zająć Senat.
Według biskupa, wielu senatorów jest przeciwnych ustawie, jednak rząd wywiera na nich presję, aby głosowali za tekstem. Jego przyjęcie sprawi, że Argentyna stanie się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej zezwalającym na „małżeństwa” homoseksualne.
Projekt przyznaje parom jednopłciowym liczne uprawnienia socjalne, nie zawiera natomiast żadnych zapisów w kwestii adopcji dzieci.
Kościół katolicki zamierza zorganizować wielką manifestację przed siedzibą Kongresu 13 lipca, w przeddzień przedstawienia ustawy w Senacie.
Od grudnia ub.r. pięć par homoseksualnych wywalczyło przed sądem prawo do zawarcia „małżeństwa”. Kilka z nich zostało jednak następnie anulowanych przez inne sądy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.