W Brazylii szerokim echem odbił się komentarz bp. Jose Luiza Azcona do dokumentu roboczego Synodu Biskupów o Amazonii.
Hierarcha, który znaczną część swojego życia poświęcił pracy misyjnej w Amazonii, zakwestionował główne punkty tego dokumentu, dotyczące między innymi wielokulturowości i dopuszczania do kapłaństwa żonatych mężczyzn.
Stwierdził on, że tekst nie odzwierciedla aktualnego oblicza Amazonii. Podkreślił, że w Brazylii nie jest już ona katolicka, gdyż większość populacji, w niektórych regionach nawet 80 proc., należy do wspólnot zielonoświątkowych. Zdaniem bp. Azcony w dokumencie przejawia się nostalgia za Amazonią, której już nie ma.
Spostrzeżenia te zostały też potwierdzone przez przewodniczącego episkopatu Brazylii abp. Walmora Oliveirę de Azevedo, który bierze udział w spotkaniu biskupów brazylijskiej Amazonii.
Mówiąc o synodalnym dokumencie roboczym zauważył on, że należy dokonać jego lektury w oparciu o antropologię, która jest bardzo istotna z punktu widzenia ekologii integralnej. Podkreślił ponadto, że największym wyzwaniem w tym okresie przygotowawczym do Synodu jest również lektura w oparciu o teologię katolicką, gdyż pierwszoplanowym zadaniem Kościoła jest ewangelizacja i głoszenie Jezusa Chrystusa.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.