Pomnik papieża podarowany mieszkańcom Tarnopola przez rodaków z Polski, stanął przy kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
- Można być wyjątkowym tylko wtedy, jeśli się czyni dobro – mówił metropolita lwowski i były sekretarz papieża. - Za dobro stawia się pomniki. One są po to, aby służyły nam, aby przypominały nam, że każdy z nas jest powołany do tego, aby w swoim życiu być wiernym dobru. Najbardziej wartościowe jest życie, jeżeli opiera się na Bogu. Wierność Panu Bogu decyduje o wartości życia. Jeżeli nam nikt nie postawi pomnika, to wiedzmy, że Pan Bóg pamięta o nas, u Niego wszystko jest policzone. Można powiedzieć, że niebo jest dla nas pomnikiem, za wszelkie dobro i całe nasze dobre życie.
Abp Mokrzycki wspomniał, że w czerwcu minęła 9. rocznica wizyty Jana Pawła II w archidiecezji lwowskiej i że była ona najważniejszym wydarzeniem w dziejach Lwowa. - Już wtedy byliśmy przekonani, że pobyt Następcy św. Piotra będzie dla tego miasta i całej diecezji największą nobilitacją i otworzy nową kartę historii. Dla synów i córek Kościoła lwowskiego stanie się wielką inspiracją w pogłębianiu wiary oraz w doskonaleniu miłości do Boga i drugiego człowieka – zaznaczył abp Mokrzycki. - Wiedzieliśmy też, że spotkania z papieżem, wspólna z nim modlitwa, a także jego charyzmatyczne słowo i błogosławieństwo pomogą nam budować jeszcze bardziej dojrzałą wspólnotę Jezusa Chrystusa w rodzinie, parafii i w społeczności narodu.
- Kościół musi nauczyć się żyć bez naszego papieża, ale nigdy nie może przestać być Kościołem tak obficie ubogaconym przez ten wspaniały, niesamowity pontyfikat, którego przesłanie nie może być zapomniane, ale winno być poznawane i zgłębiane przez wiele następnych lat - powiedział abp Mokrzycki. - Nie wolno nam nigdy przestać pamiętać o wielkim dziele odnowy oblicza tej ziemi. Pamięć o tym jest bowiem duchowym programem, który czeka ciągle na swą realizację. Nie wolno nam przestać wołać: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi! To wezwanie jest ciągle powołaniem i zadaniem do wypełnienia.
Lwowski metropolita podkreślił, że wzniesiony w Tarnopolu pomnik wielkiego papieża jest źródłem naszej wdzięcznej miłości do Jana Pawła II. - Uczestnicząc zaś w spotkaniach modlitewnych oraz w koncertach i konferencjach zastanawiajmy się co czynić, aby zrealizować w sobie i swoich środowiskach duchowy testament umiłowanego papieża – wezwał abp Mokrzycki. - Nasza gorąca modlitwa o rychłą beatyfikację Jana Pawła II i jej trwałe owoce niech będzie darem naszych serc, złożonym w podzięce za Jego miłość i mądrość. Wszyscy pragniemy choć w części spłacić ten dług wdzięczności, jaki mamy wobec Ojca Świętego za wszystko, co dla nas czynił, dla Kościoła i świata. Pewnością wiary wiemy, że nie zostawił nas bez swego wsparcia. I czujemy chyba wszyscy tę jego obecność, jakby był dalej z nami – powiedział hierarcha.
Na terenie archidiecezji lwowskiej pomniki Jana Pawła II wzniesiono już we Lwowie, Samborze, Drohobyczu, Mościskach, Brzuchowicach, Bolszowcach, Strzelczyskach i Brzeżanach.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.