Papież Benedykt XVI mianował nowego przewodniczącego Kongregacji ds. Biskupów oraz szefa utworzonej w poniedziałek dykasterii, mającej zajmować się ewangelizacją państw katolickich - podano w środę w Watykanie.
Nowym przewodniczącym Kongregacji ds. Biskupów został arcybiskup Quebecu, prymas Kanady 66-letni kardynał Marc Ouellet. Zastąpi on sprawującego od 2000 roku tę funkcję 76-letniego kardynała Giovanniego Battistę Re. Podobnie jak jego poprzednik, nowy szef kongregacji będzie również przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
Arcybiskup Rino Fisichella zostanie szefem utworzonej w poniedziałek dykasterii mającej zajmować się ewangelizacją państw katolickich, w których sekularyzacja doprowadziła do "poważnego kryzysu wiary chrześcijańskiej". Ten 58-letni hierarcha włoski sprawował dotychczas funkcję przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia oraz był rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.
W lutym b.r. pięciu członków Akademii zażądało dymisji Fisichelli za jego krytykę pod adresem arcybiskupa Recife w Brazylii za ekskomunikę kobiety, która usunęła ciążę będącą wynikiem gwałtu. Ekskomunikowana została także cała ekipa medyczna.
Nowym szefem Akademii będzie jej wcześniejszy kanclerz - 73-letni ksiądz Ignacio Carrasco de Paula, a rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie zostanie 60-letni salezjanin Enrico dal Covolo.
Powołując się na źródło w Watykanie AFP pisze, że najprawdopodobniej w czwartek 60-letni biskup Bale Kurt Koch, który od 1 stycznia był przewodniczącym szwajcarskiego episkopatu stanie na czele Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i zastąpi odchodzącego na emeryturę kardynała Waltera Kaspera.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.