Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego biskup Bruno Platter odsłonił w sobotę w Bałdach pod Olsztynem głaz poświęcony pierwszemu warmińskiemu biskupowi. Bp Anzelm był jedynym członkiem Zakonu Krzyżackiego wyświęconym na zwierzchnika diecezji warmińskiej.
Uroczystość z udziałem delegacji Zakonu Krzyżackiego, która gości od czwartku na Warmii, odbyła się w alei biskupów w Bałdach, gdzie znajduje się kilkadziesiąt głazów i tablic z wizerunkami i informacjami o kolejnych zwierzchnikach diecezji.
To miejsce leży na pradawnym szlaku łączącym Warszawę z Lidzbarkiem, którym wjeżdżali nowo mianowani biskupi warmińscy i tu - u wrót Warmii - byli uroczyście witani przez poddanych.
Fundatorem głazu, poświęconemu pierwszemu warmińskiemu biskupowi - Anzelmowi, jest Zakon Niemiecki zwany w Polsce Zakonem Krzyżackim. Wielki Mistrz Zakonu bp Platter dokonał odsłonięcia kamienia.
Następnie delegacja Zakonu Krzyżackiego wzięła udział w otwarciu III Warmińskiego Kiermasu Tradycji Dialogu i Zabawy - największej warmińskiej imprezy w regionie.
W tym roku organizatorzy zaproponowali przyjezdnym inscenizację historyczną powitania biskup Jana Dantyszka, wybitnej postaci polskiego renesansu, poety, podróżnika, dawnego sekretarza króla Zygmunta. Podczas wjazdu na Warmię bp Dantyszkowi towarzyszył kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, przedstawiciel kapituły warmińskiej, jednocześnie jego osobisty lekarz. W te postaci wcielili się aktorzy.
Na Warmińskim Kiermasu, który potrwa do niedzieli, można spróbować regionalnych potraw, wystawcy prezentują wyroby rękodzieła.
W niedzielę Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter odprawi mszę w kościele w Łukcie. Ten kościół w 1407 roku konsekrował jego bardzo znany poprzednik Ulrich von Jungingen. Trzy lata później w 1410 roku von Jungingen poległ w bitwie pod Grunwaldem.
Zakon Krzyżacki został założony w 1190 roku pod Akką w Ziemi Świętej jako bractwo szpitalne do opieki nad pielgrzymami przybyłymi w czasie krucjat. Obecnie do Zakonu należą bracia ze święceniami kapłańskimi albo bez święceń, pracujący głównie jako duszpasterze, siostry zakonne zajmujące się opieką nad chorymi oraz familiarzy, czyli świeccy członkowie zakonu, którzy poprzez swoją pracę i chrześcijański przykład życia czynnie i duchowo wspierają zakon.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.