„Kościół nieustannie przypomina, że prawdziwa demokracja jest formą rządów zgodną z prawdą o człowieku, dlatego demokracja, aby nie przemieniła się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm, musi mieć odniesienie do moralnej podstawy swego funkcjonowania, jaką jest Dekalog” – mówił dzisiaj kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji z okazji trwających w Krakowie obchodów 10-lecia Wspólnoty Demokracji.
Kard. Dziwisz przypomniał także pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1979 roku i powiedział, że ludzie poczuli się wtedy wolni i zaczęli wierzyć, że można żyć inaczej. „Wystarczył rok, aby powstała „Solidarność”, której ideały połączyły ludzi różnych przekonań i wyznań, a uruchomionego procesu zmian nie mogło zdławić nawet wprowadzenie stanu wojennego" – podkreślił. Dodał, że w czasie kolejnych wizyt w Polsce Papież podtrzymywał nadzieję. „I tak doczekaliśmy się roku 1989, w którym w sposób pokojowy, bez przemocy, upadł totalitarny system, upadł również Mur Berliński, symbol podzielonej Europy i świata – powiedział.
Kard. Dziwisz zwracając się do zebranych w Teatrze Słowackiego, stwierdził że obecnie społeczeństwo polskie jest podzielone i poranione, co jest owocem minionej komunistycznej epoki. Zaznaczył, że w związku z tym Kościół chce i stara się uczestniczyć w procesie pojednania narodowego, ponieważ bez niego budowa społeczeństwa obywatelskiego jest bardzo trudna. „Kościół podejmuje zadanie formowania umysłów i sumień wrażliwych na dobro wspólne, opowiada się za takim typem demokracji, w której państwo ma rolę pomocniczą” – powiedział. „Społeczeństwo rozwija swoją działalność tak daleko, jak to możliwe, a państwo interweniuje jedynie wtedy, kiedy to jest konieczne” – dodał Kardynał.
Metropolita krakowski stwierdził, że Kościół nieustannie przypomina, że prawdziwa demokracja jest formą rządów zgodną z prawdą o człowieku. „Dlatego demokracja, aby nie przemieniła się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm, musi mieć odniesienie do moralnej podstawy swego funkcjonowania, jaką jest Dekalog". Kończąc wystąpienie kard. Dziwisz zacytował słowa krakowskiego myśliciela i powiedział, że Kościół w duchu dialogu wciąż podkreśla, że nie ma wolności bez prawdy. „Stale trzeba pamiętać, że pogwałcenie wolności prowadzi do totalitaryzmu, a zlekceważenie prawdy do relatywizmu moralnego, a jedynie ścisła jedność tych wartości, poszerzona o sprawiedliwość i miłość społeczną, może zapewnić pokój i rozwój” – zaznaczył. Dodał, że kształtowanie życia społecznego w oparciu o głoszone przez Kościół wartości ewangeliczne przyczynia się do prawdziwego rozwoju każdego człowieka, każdej wspólnoty i do trwałości systemu demokratycznego. Kard. Dziwisz powiedział, że jest to wyzwanie, w którym uczestniczymy i chcemy je podejmować z wszystkimi ludźmi dobrej woli. Metropolita życzył wszystkim owocnych obrad „w królewskim, ale demokratycznym Krakowie”.
W krakowskiej konferencji w teatrze im. Słowackiego, uczestniczyła Hillary Clinton,sekretarz stanu USA, b. sekretarz stanu Madeleine Albright, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także ponad 70 delegacji zagranicznych.
Do Krakowa przyjechali ministrowie spraw zagranicznych z całego świata, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ludzie nauki, biznesu i mediów. Obchody zakończą się w niedzielę 4 lipca.
Wspólnota Demokracji jest międzyrządową koalicją państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji na świecie. Została utworzona w 2000 roku podczas Konferencji Ministerialnej w Warszawie. Pomysłodawcami i inicjatorami jej zwołania byli Minister Spraw Zagranicznych Bronisław Geremek oraz Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.