Bp Muskus: Brakuje nam dziś mądrej refleksji ks. prof. Tischnera

- Nie dajmy sobie wyrwać z serc wdzięczności dla księdza profesora - apelował krakowski biskup pomocniczy do młodzieży bierzmowanej w Łopusznej, rodzinnej miejscowości podhalańskiego kapłana i filozofa.

Biskup Damian Muskus OFM przypomniał w homilii sylwetkę ks. prof. Tischnera, który "miał wyjątkową zdolność niesienia światu Chrystusa i talent do szukania ludzi, którzy się źle mają". Mówił młodym o człowieku, filozofie i kapłanie, który patrzył na drugiego człowieka "z ewangeliczną mądrością, szacunkiem i troską", szukał nawet najmniejszych przejawów dobra w otaczającym go świecie i potrafił się tym dobrem cieszyć. - Miał też odwagę mówić otwarcie o słabościach ludzkiej natury - dodał hierarcha.

- Pamiętamy jego zmagania o międzyludzką solidarność, z jaką determinacją, czyli góralskim uporem, uczył właściwego rozumienia i odpowiedzialnego korzystania z daru wolności. Dziś bardzo nam brakuje tej mądrej, tłumaczącej manowce współczesnego świata refleksji - podkreślił.

Odnosząc się do rozpowszechnianych ostatnio sądów na temat rzekomej współpracy ks. Tischnera ze służbami PRL, bp Muskus przypomniał, że nie szczędzono mu "brutalnej krytyki" za życia, a nawet wtedy, gdy u jego schyłku zmagał się z cierpieniem. - I rzuca się w niego kamieniami dziś, raniąc pamięć o wybitnym kapłanie i jego zasługach dla Polski, Kościoła i dla wielu ludzi, którym utorował drogę do Pana Boga - skonstatował hierarcha, przywołując słowa abp. Józefa Życińskiego, który mówił o ks. Tischnerze: "Dane mu było poznać, jak pieką kamienie rzucane w proroka".

- Nie dajmy sobie wyrwać z serc wdzięczności dla księdza profesora. Nie pozwólmy, by oskarżenia, które padają pod jego adresem, zniszczyły dorobek jego życia - apelował do góralskiej młodzieży i jej rodzin krakowski biskup pomocniczy. - Prawda obroni się sama, wie o tym każdy, kto znał księdza Tischnera. Trzeba jednak powiedzieć głośno, że próby zdyskredytowania jego osoby są niegodziwe i nie mają nic wspólnego ani z prawdą, ani z Ewangelią, ani z szacunkiem dla człowieka i kapłana - podkreślił.

Na koniec bp Muskus przytoczył słynne zdanie ks. Tischnera: "Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem". - Najpierw trzeba być człowiekiem i to człowiekiem dobrym, żeby później być dobrym chrześcijaninem, dobrym rodzicem, dobrym księdzem. I właśnie tego w dniu bierzmowania wam życzę: bądźcie przede wszystkim dobrymi ludźmi, bo bez tego ani rusz - zakończył.

Homilia bp. Damiana Muskusa:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • teofanes
  22.09.2019 21:05
  "Nie dajmy sobie wyrwać z serc wdzięczności dla księdza profesora. Nie pozwólmy, by oskarżenia, które padają pod jego adresem, zniszczyły dorobek jego życia." Dokładnie tak, święte słowa, dziękuję za nie Księże Biskupie. Ks. Tischner zrobił bardzo wiele dla obecnej Polski. Należy się mu szacunek, a nie oczernianie z pomocą ubeckich teczek.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  19°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »