Powrót do słowa na rekolekcjach "Gościa" w Brennej

Abp Wiktor Skworc do dziennikarzy "Gościa": Jesteśmy wystawieni na wpływ kultury pośpiechu i powierzchowności. Nie ulegajcie temu.

Metropolita katowicki odwiedził pracowników Instytutu Gość Media na rekolekcjach w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej.

– Człowiek potrzebuje prawdy. Jeszcze nigdy troska o wierną informację nie była takim wyzwaniem jak dziś – mówił w homilii abp Skworc. Komentując dzisiejszą liturgię słowa, zwrócił uwagę, że nie da się głosić ewangelicznych prawd i jednocześnie rozprzestrzeniać nieprawdy. Bo nikt nie może dwom panom służyć. W tym kontekście arcybiskup zacytował fragment wiersza Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”:

powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem / jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku / a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką / chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku”.

– Można przestraszyć się chłosty śmiechu, o której pisał Herbert. Nie wolno jednak zrezygnować z prawdy – zaznaczył abp Wiktor Skworc. – Bądźcie wierni swojemu powołaniu, poczuciu misji, jaką ma „Gość Niedzielny” – zaapelował.

– Aby dotrzeć do czytelników ze słowem, wasza droga powinna zaczynać się od tego Słowa, które było na początku – hierarcha nawiązał tym zdaniem do myśli przewodniej rekolekcji w Brennej. Zaś „Gościa” określił „tygodnikiem dobrych informacji”.

W swojej homilii arcybiskup przypomniał również wypowiedź Franciszka, w której papież akcentował, że podstawowym elementem pracy dziennikarza jest pokora. – Pokora może być kamieniem węgielnym waszej działalności. Taki dziennikarz szuka okazji, by mówić o dobru. Nawet jeśli podaje i te trudne informacje – mówił.

W rekolekcjach w Brennej biorą udział pracownicy „Gościa Niedzielnego”, w tym oddziałów diecezjalnych, „Małego Gościa”, Radia eM oraz portali Wiara.pl i Gosc.pl. Jak podsumował rekolekcje ks. Adam Pawlaszczyk, red. naczelny GN, był to czas adoracji miłości do Słowa. Wcześniej o mocy Słowa mówili w konferencjach lub homiliach dyrektorzy oddziałów diecezjalnych „Gościa” z Zielonej Góry, Tarnowa, Koszalina i Świdnicy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »