Była więźniarka więzienia na Zamku Lubelskim oraz obozu koncentracyjnego Ravensbrück, wzięła udział w obchodach 40. rocznicy działalności Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem"
Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" otwarte zostało 40 lat temu dzięki staraniom Klubu - Stowarzyszenia byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i "Pod Zegarem". Jednym z celów organizacji było stworzenie instytucji upamiętniającej martyrologię więźniów z okresu okupacji niemieckiej.
W swojej kolekcji muzeum posiada unikatowe w skali światowej zbiory. Składają się na nie artefakty i pamiątki po więźniach Zamku Lubelskiego i "Pod Zegarem", ale także przedmioty dotyczące więźniarek KL Ravensbrück
Uroczystości jubileuszu muzeum rozpoczęły się od otwarcia wystawy zatytułowanej "Z perspektywy lat. Ludzie i wydarzenia".
- Trafiała tu elita związana z konspiracją i strukturami Polskiego Państwa Podziemnego - mówiła o miejscu, w którym znajduje się dzisiejsze muzeum jego dyrektor Barbara Oratowska. - Udokumentowane są tylko dwa lata w czasie, których ponad 200 osób zakatowano tu na śmierć podczas przesłuchań. To było miejsce brutalne i straszne.
Z okazji jubileuszu została odprawiona także Msza św. w bazylice o. dominikanów. Homilię wygłosił ks. Robert Ogrodnik, kapelan Rodziny Ravensbrück. - Musimy pamiętać, że żyjemy dzięki krwi męczenników, zakatowanych m.in "Pod Zegarem". Naszemu pokoleniu został oszczędzony los tych, co przeszli przez cele więzienia "Pod Zegarem" - zaznaczył
W obchodach wzięła udział lublinianka, dr Wanda Półtawska, która w lutym 1941 r. została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu na Zamku Lubelskim. Następnie trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W obozie została skierowana do pierwszej grupy ravensbrückich „królików”, kobiet i dziewcząt poddawanych eksperymentom medycznym.
W rocznicę powstania muzeum Wanda Półtawska przywoływała słowa swojego przyjaciela św. Jana Pawła II oraz podkreślała, że trzeba w swoim życiu odnaleźć Boży plan do siebie samego.
Wanda Półtawska została odznaczona przez prezydenta Lublina medalem Zasłużony dla Miasta Lublin. Takie samo odznaczenie otrzymała również dyrektor Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem" Barbara Oratowska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.