Premier w "Gościu Niedzielnym" o kompromisie aborcyjnym

Być może tzw. kompromis aborcyjny nikogo nie satysfakcjonuje, ale nie udało się wypracować lepszego; chrześcijańska metoda jest tu niezmienna od lat: zło dobrem zwyciężaj - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".

Premier pytany w "Gościu Niedzielnym", czy powinno się zakazać aborcji eugenicznej, zwrócił uwagę na to, że "widzieliśmy w ostatnich latach, jakie napięcia wywołują próby przeprowadzenia zmian tzw. kompromisu aborcyjnego". Według niego, próby "zamiast przybliżać nas do celu, jakim jest pełna ochrona życia, polaryzują Polaków".

"Być może ten kompromis nikogo nie satysfakcjonuje, ale nie udało się wypracować lepszego. Chrześcijańska metoda jest tu niezmienna od lat: zło dobrem zwyciężaj" - podkreślił.

Wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim w najnowszym wydaniu GN:

Morawiecki zwrócił uwagę, że "musimy też odpowiadać za skutki naszych działań". "Wiemy na przykładzie Hiszpanii i Irlandii, co się stało, kiedy lewicy udało się rozhuśtać nastroje społeczne wokół tego tematu. Nie chodzi zatem tylko o to, byśmy przeforsowali rozwiązania prawne, ale byśmy podjęli próbę odmienienia sumień tych ludzi, którzy w kwestii życia nie podzielają naszych wartości" - powiedział premier.

Szef rządu był także pytany "co dalej z konwencją stambulską, której niektóre przepisy pod pozorem obrony kobiet przemycają ideologię gender". Mateusz Morawiecki podkreślił, że wypowiada się "zdecydowanie przeciwko ideologii gender i przeciwko przemocy domowej".

"To bardzo poważny problem. Wraz z żoną mamy wiele kontaktów z domami dziecka, z dziećmi, które doświadczyły wielkiej krzywdy i wiemy, jak wiele jest jeszcze przemocy domowej w Polsce. Choć według raportów np. Rady Europy tej haniebnej przemocy domowej u nas jest zdecydowanie mniej, niż wynosi średnia europejska. Ale każdy przypadek takiej przemocy to zło" - ocenił.

Jak podkreślił, "z tym zjawiskiem trzeba bezwzględnie walczyć i polskie prawo ma do tego narzędzia, problemem jest wciąż zmowa milczenia i strach ofiar".

Zobacz przegląd najnowszego wydania "Gościa" (nr 39/2019)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  26.09.2019 18:29
  Szczerze sądzę, że do tego fragmentu wywiadu potrzebne jest jasne i czytelne stanowisko zarówno biskupów, jak również redaktorów GN. Milczenie tutaj nic nie rozwiąże.
 • DamianGziel
  26.09.2019 20:23
  Dziękuję "Gościowi Niedzielnemu" za zdemaskowanie tego wyborczego oszusta. W Polsce politycy lubią sobie wycierać gęby katolickimi hasła. Po uczynkach ich poznacie. Wygląda na to, że z 5 komitetów które startują tylko Konfederacja ma i to jako jeden z najważniejszych punktów programu pełną ochronę życia nienarodzonego. Kiedyś głosowałem na PiS teraz żałuję :( Konfederacja ma mój głos z resztą inne postulaty też bardzo dobre i prawicowe.
 • Boka
  26.09.2019 22:36
  PiS nie jest partią ideowego idealisty , tylko zimnego pragmatyka. Nie bez przyczyny używam liczby pojedynczej. Na zapleczu Partii pracuje mocny think tank socjologiczny, który analizuje preferencje wyborcze i wychodzi z nich , że w przypadku aborcji większość potencjalnych wyborców chce utrzymania status quo. Ta metoda , jak do tej pory , dokładnie się sprawdza , dlatego nie sadzę , by Demiurg ryzykował , jakieś ruchy niezgodne z wolą Vox Populi , chyba , że Demosowi się w tej materii coś odmieni.
 • terenia
  28.09.2019 20:33
  no cóż to akurat Morawiecki ma rację,kompromis w sprawie aborcji jest dobry i większość Polaków go popiera!!!!!,,,,a tak na marginesie aborcja obowiązkowa nie jest ,podobnie jak katolicyzm!!,,,Morawiecki jest pragmatykiem,,,bo spójrzmy obiektywnie,kogo tak naprawdę obchodzi zdanie w tej materii(do kościoła chodzi podobno około 38% polaków,z tego zapewne częśc z tradycji,przyzwyczajenia czy jak to zwał)kleru,który też sporo ma za uszami!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  3°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  wiecej »