Ponad 18,5 mln zł przekazała Caritas Polska na pomoc powodzianom - poinformował PAP w czwartek wicedyrektor Caritas ks. Zbigniew Sobolewski. Część tej sumy zebrano podczas zbiórki w kościołach w niedzielę 30 maja. Pieniądze wpłacały też firmy i indywidualni darczyńcy.
"Zgodnie z ustaleniami podjętymi na Zgromadzeniu Diecezjalnych Dyrektorów Caritas, posiadane środki docierają do 15 diecezji zalanych wodą, gdzie zostaną wykorzystane na pomoc doraźną oraz usuwanie skutków powodzi" - podkreślił.
Jak poinformował ks. Sobolewski, Diecezjalne Caritas dostarczają powodzianom dary rzeczowe, a na tereny rolnicze przekazują paszę i zboże. Wartość udzielonej pomocy materialnej (żywność, woda, lekarstwa, odzież, środki chemiczne, wiadra, mopy, drabiny, środki dezynfekcyjne, pościel, kołdry, sprzęt AGD) szacuje się na 10 mln zł. Caritas Polska zakupiła też myjki ciśnieniowe i osuszacze, które są udostępniane powodzianom.
Jak pokreślił w rozmowie z PAP dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, najważniejsza jest pomoc sąsiedzka. "Cieszy nas to, że wiele osób, rezygnując z należnego im odpoczynku wakacyjnego, poświęca kilka dni na pomaganie w sprzątaniu mieszkań i domostw. Jest to pomoc bezcenna dla osób starszych, samotnych i schorowanych" - podkreślił ks. Subocz. "Instytucje i organizacje pomocowe nie wszędzie mogą dotrzeć. Nie zawsze też są w stanie dostrzec realne potrzeby oraz znaleźć najskuteczniejsze sposoby ich zaspokajania. Najwięcej mogą zrobić wspólnoty parafialne i Parafialne Zespoły Caritas" - powiedział.
Dodał, że obecnie Caritas organizuje również kolonie dla dzieci z terenów zniszczonych przez wodę. Na kolonie Caritas wyjedzie 1369 dzieci.
Zaznaczył też, że pod koniec sierpnia Caritas chce przekazać dzieciom szkolne wyprawki, czyli "Tornister pełen uśmiechów" z zeszytami i przyborami szkolnymi. (PAP)
skz/ abr/ bk/
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.