„Język wiary a język nauk: wyzwanie dla międzynarodowych studentów w gospodarce rynkowej”. Na ten temat obradują od 8 do 10 lipca w belgijskim mieście Namur uczestnicy dorocznego spotkania Służby Kościołów Europejskich dla Międzynarodowych Studentów.
List do nich skierował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Abp Antonio Maria Vegliò zwraca uwagę na stałe powiększanie się liczby zagranicznych studentów na uniwersytetach całego świata. Było ono niemal trzykrotne od 1975 r., a jak się przewiduje, w najbliższym piętnastoleciu liczba ta wzrośnie prawie dwa i pół raza – od 3 mln w b.r. do 7,2 mln w 2025 r.
Nawiązując do tematu tegorocznego spotkania, szef watykańskiej dykasterii przypomina nauczanie ostatnich Papieży o konieczności współdziałania wiary i rozumu. Jan Paweł II poświęcił tej kwestii encyklikę Fides et ratio. Pisze w niej, że prawdę poznajemy dzięki wierze i rozumowi. Gdy człowiekowi jednej czy drugiego zabraknie, uszczupla to jego wiedzę o sobie, świecie i Bogu. Benedykt XVI wielokrotnie wskazywał konieczność dialogu wiary i rozumu, religii i nauki, m.in. w encyklice Caritas in veritate. Stwierdza tam, że „owocny dialog wiary i rozumu zwiększa skuteczność dzieł miłosierdzia na polu społecznym”. Niebezpieczne jest – podkreśla abp Vegliò – redukowanie edukacji do celów wyłącznie praktycznych i zapominanie o istotnym znaczeniu, jakie ma poszukiwanie prawdy. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących w liście do uczestników spotkania Służby Kościołów Europejskich dla Międzynarodowych Studentów przypomina też rolę dialogu wiary i rozumu w ewangelizacji.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.