2,3 tys. stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi to efekt 10-lecia działalności Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - poinformował w rozmowie z PAP prezes Fundacji ks. Jan Drob. Dodał, że część ze stypendystów to obecnie już studenci.
Z okazji jubileuszu w dniach 19-22 lipca odbędzie się pielgrzymka dziękczynna stypendystów na Jasną Górę pod hasłem "Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych".
Ks. Drob w rozmowie z PAP z okazji 10-lecia działalności Fundacji podkreślił, że rozpoczynała ona swoją działalność od przyznania 500 stypendiów w pięciu diecezjach, by po dwóch latach objąć programem stypendialnym całą Polskę. "Obecnie mamy 2300 stypendystów z całego kraju, a najistotniejsze jest to, że nie są to stypendia jednorazowe, czyli jednoroczne. Są to stypendia, które idą z młodym człowiekiem, który spełnia podstawowe kryteria, od gimnazjum aż do ukończenia studiów włącznie" - podkreślił ksiądz Drob.
Wyjaśnił jednocześnie, że kryteria przyznawania stypendiów przez Fundację są dość proste. Uczeń gimnazjum musi pochodzić z wioski lub małej miejscowości, mieć średnią ocen 4,8 lub też potwierdzone osiągnięcia w jednej, jakiejkolwiek dziedzinie, np. naukowej, artystycznej, sportowej, organizacyjnej, społecznej oraz pochodzić z niezamożnej rodziny.
Istotne są też - jak zaznaczył ks. Drob - obozy wakacyjne integracyjno-formacyjne dla stypendystów w głównych miastach Polski: Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, w górach, na Śląsku, a w tym roku w Częstochowie. "Integracyjne, dlatego że młodzież jest z całego kraju, z różnych wiosek i małych miast, podczas obozów powstają przyjaźnie, zawiązują się pierwsze miłości, które później trwają, a dla przyszłości młodych ludzi jest to niezwykle istotne, bo mają swoich przyjaciół w każdym zakątku Polski" - podkreślił prezes Fundacji.
Ponadto - jak zaznaczył ks. Drob - młodzież Fundacji robi wiele pięknych rzeczy, m.in. obecnie jest zaangażowana w przygotowanie dziewięciomiesięcznej nowenny o beatyfikację Jana Pawła II. Dziewięciomiesięcznej, ponieważ papież był w naszym kraju dziewięć razy i za każdym razem pozostawił nam konkretne przesłanie. "Teraz nadszedł czas nad pogłębianiem tego przesłania " - podkreślił prezes Fundacji.
W ocenie ks. Droba, istotnym elementem działalności Fundacji jest organizacja obchodów Dnia Papieskiego, który w tym roku będzie obchodzony po raz dziesiąty. "Dzień Papieski przypomina nam osobę Jana Pawła II, jak wiele dla nas znaczył i jak wiele zrobił - dla nas, dla naszej ojczyzny, dla Kościoła, dla Europy i świata. To jest jedyny Polak, który zmienił cały świat. Po jego pontyfikacie i Polska nie jest taka sama, nie ma już żelaznej kurtyny, i Europa nie jest taka sama, nie ma wzajemnie zwalczających się obozów: Wschód-Zachód. I świat jest zupełnie inny" - uważa prezes Fundacji.
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.
W całej Polsce podczas obchodów Dnia Papieskiego organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.
Dzień Papieski wykracza też poza granice Polski. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu.
Dzień Papieski jest przede wszystkim - jak podkreślił ks. Drob - dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w intencji jego beatyfikacji. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski.
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczane są przez Fundację jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody Totus (zwane katolickimi Oscarami) w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.
Ks. Drob przypomniał, że Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r., a jej głównym celem jest podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II.
Sama idea powołania Fundacji - jak zaznaczył ks. Drob - powstała w 1999 roku po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, kiedy - jak mówił - były obawy, że to będzie jego ostatnia wizyta w Polsce. "Stąd też biskupi wychodząc na przeciw społecznemu nauczaniu i miłości papieża do młodzieży, postanowili zbudować +żywy pomnik Janowi Pawłowi II+ - w formie przyznawania stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi" - powiedział ksiądz Drob.
Podkreślił też, że gdyby Fundacja nie powstała w 2000 roku - jeszcze za życia Jana Pawła II - "dzisiaj już nikt by jej nie stworzył". (PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.